Szukaj

Pomoc przy leczeniu schorzeń reumatycznych

Podziel się
Komentarze0

W obecnych czasach istnieje spora możliwość leczenia schorzeń reumatycznych. Przede wszystkim należy zasięgnąć rady lekarza, który ułatwi nam dobranie odpowiedniej terapii i radzenie sobie z bólem. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć dostępne na rynku medycznym środki i metody walki z reumatyzmem czy osteoporozą.     


Przy lekkich dolegliwościach reumatycznych wskazane jest przede wszystkim oszczędzanie się. Powinniśmy odpocząć, zrobić sobie przerwę  i nie próbować na siłę zwalczać bólu. Ostre dolegliwości i wyraźne oznaki stanu zapalnego muszą, być leczone przez lekarza. W innym przypadku możesz spróbować schłodzić bolące miejsce, jeżeli nie znosisz dobrze zimna możesz spróbować ciepła. Gorąca kąpiel może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj aby następnego dnia ostrożnie sprawdzić czy wszystko jest w porządku i czy staw nadal nie boli. Zawsze możesz wypróbować lekki środek przeciwbólowy z substancją czynna np. paracetamol lub ibuprofen.

Środki przeciwbólowe


Leki te mają zazwyczaj działanie uśmierzające ból, ale nie wpływają na hamowanie stanu zapalnego. Z tego powodu nie maja one typowych działań niepożądanych, charakterystycznych dla leków przeciwreumatycznych, zwłaszcza ze strony żołądka. Łagodnym lekiem przeciwbólowym, stosowanych bez większych obaw, jest paracetamol. Jest to środek dostępny bez recepty i w razie potrzeby można go przyjmować do 4 tabletek na dobę. Jeżeli cierpisz również na choroby wątroby i stosujesz lek regularnie dobrze byłoby żebyś skonsultował się z lekarzem. Najsilniejszą grupą leków przeciwbólowych są tak zwane środki znieczulające. Wśród nich znajduje się między innymi morfina lub fenatyl.

Kolejna grupa środków farmakologicznych to leki przeciwreumatyczne nie zawierające kortyzonu. Jest to grupa leków najczęściej stosowana przez ludzi z dolegliwościami reumatycznymi. Zastosowanie leku z tej właśnie grupy zależy od decyzji lekarza, który najpierw musi ocenić rodzaj schorzenia i Twój ogólny stan zdrowia, a następnie dobrać odpowiedni środek.


Bardzo dużo emocji wzbudzają preparaty w których obecne są substancje kortyzonowe. Prawie przy żadnym innym preparacie przeciwreumatycznym nie ma tyle zastrzeżeń, co przy kortyzonie. Kortyzon to lek który ratuje życie i szybko przynosi pomoc w czasie ciężkiego ataku. W dłuższym okresie musi być jednak podawany w małych dawkach, ze względu na ryzyko wystąpienia licznych powikłań. 

Poza środkami farmakologicznymi istnieją inne metody radzenia sobie z bólem należy do nich między innymi gimnastyka lub ćwiczenia izometryczne. W wypadku gimnastyki może upłynąć kilka tygodni , aż poczujesz poprawę Twojego stanu zdrowia. Może zdarzyć się też tak, że początkowo będziesz odczuwał ból przy wykonywaniu ćwiczeń. Dlatego zaczynaj najpierw od 10 minutowych seansów gimnastycznych, a potem zwiększaj czas wykonywanych ćwiczeń. Dobrym sposobem na mobilizacje, jest gimnastykowanie się w towarzystwie. Możesz poszukać wśród grup osób cierpiących na reumatyzm takich, które razem z Tobą będą ćwiczyć.


Ćwiczenia izometryczne


Nazwa tych ćwiczeń wywodzi się od tego, że przy ich wykonywaniu nie ruszasz się z miejsca, tylko zmieniasz użytą siłę. Złóż płasko dłonie i uciskaj je przeciwstawnie, wytrzymaj ten nacisk przez około 10sekund. Powtórz kilkakrotnie to ćwiczenie. Również blat stołu czy ściana może posłużyć do stawiania niezmieniającego się oporu.

Ponadto w terapii można wykorzystać kąpiele, gimnastykę wodną lub okłady.

Gimnastyka wodna


Zaletą tego typu ćwiczeń jest odciążenie stawów oraz kręgosłupa, rozluźnienie mięśni, efekt treningowy ze względu na opór wody. Ponadto wiele osób, które maja problemy z poruszaniem się na lądzie, z wielką radością zauważyły, że w wodzie mogą się poruszać bez większych problemów. Wbrew powszechnym opiniom , woda o temperaturze 30-32 stopnie Celsjusza nie jest wcale szkodliwa przy dolegliwościach żylnych, a ćwiczenia w wodzie i ciśnienie wody łagodzą nawet dolegliwości związane z żylakami.

Kąpiele lecznicze i okłady


Poza gimnastyką w wodzie stosuje się specjalne kąpiele lecznicze zaliczane do medycyny uzdrowiskowej. Należą do nich kąpiele termalne, kąpiele mineralne w wodach zawierających siarkę, jod, żelazo czy solankę. Oprócz kąpieli stosuje się również tzw. okłady z borowiny w calu rozgrzania tkanek. Nośnik ciepła składa się z substancji naturalnych i same w sobie posiadają właściwości lecznicze. Ponadto kąpiele siarczanowe łagodzą ból co zostało potwierdzone naukowo.

Wiele osób, które borykają się z bólami reumatycznymi stosuje również rehabilitacje lub masaż. Początkowo rehabilitacja obejmowała przedsięwzięcia stacjonarne i była prowadzona przez placówki zdrowia. Obecnie zajmują się nią także prywatne placówki. Jest to skuteczna metoda radzenia sobie z choroba lecz powinniśmy pamiętać, że między pobytem w szpitalu a rehabilitacją nie powinno upłynąć więcej niż 14 dni. W wypadku masażu, osoba wykonująca ten zabieg zajmuje się tkanką łączną skórną, podskórną i podwięziami. W trakcie masażu rozluźnia ona spuchnięte tkanki i próbuje wpływać na inne. W zależności od zaawansowania zmian terapia może być bolesna.

Na pewno znajdzie się odpowiednia forma leczenia dla Ciebie, pamiętaj jednak o tym aby samemu nie podejmować żadnych gwałtownych środków. Powinieneś skonsultować się z lekarzem, który na pewno ułatwi Ci podjęcie odpowiedniej formy terapii.

Komentarze do: Pomoc przy leczeniu schorzeń reumatycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz