Szukaj

Reumatyzm - choroba cywilizacyjna

Podziel się
Komentarze0

Choroby cywilizacyjne to zespół różnych dolegliwości, których występowanie łączone jest z rozwojem cywilizacji. Szybkie tempo życia nie tylko pozytywnie wpłynęło na jakość naszego życia, ale również pojawiły się negatywne skutki tego procesu.         

W 2001 roku kiedy rozpoczęło się dziesięciolecie nowego tysiąclecia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła dekadę stawów i kości. Nie bez powodu wybrano właśnie te narządy ruchu, gdyż na całym świecie mnożą się dolegliwości związane z tymi narządami.

Jak wynika z obserwacji i badań prowadzonych przez naukowców od przeszło stu lat ludzkość szybciej się starzeje co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego organizmu ( serce i naczynia krwionośne, kości, mięśnie i ścięgna)

Reumatyzm to choroba występująca w obrębie tkanki łącznej. Objawia się ona zmianami chorobowymi w stawach i kościach, powodując ból a w skrajnych wypadkach ogranicza ruchomość stawów. Najczęściej do opisania tego schorzenia używa się nazwy Reumatoidalne zapalenie stawów.


W obecnych czasach przy tak dużym natężeniu stresu, tempie życia oraz wyścigu o jak najlepszy status społeczny należy przykładać dużą wagę do zdrowego trybu życia. Powinniśmy dbać o zdrowie i nie szkodzić żołądkowi, naczyniom krwionośnym, płucom czy narządom ruchu. Dla naszych kości i mięśni oszczędzanie nie oznacza odpoczynku, ale utrzymanie właściwej kondycji przez ruch i odpowiednie obciążenie.

Dlatego skupmy się na dobrej diecie i aktywności fizycznej!

Dieta, która wpłynie korzystnie na nasz układ ruchu to przede wszystkim dieta w której znajdziemy ryby, witaminy A, B1, B6, D oraz kwas foliowy i żelazo. Należy spożywać mięso 1-2 razy w tygodniu oraz ograniczyć spożywanie tłustych serów, żółtka jaj oraz masła.

Poza tym, jeżeli cierpisz na nadwagę musisz koniecznie ją zredukować, gdyż obciąża ona znacznie stawy stóp, kolan i bioder.

Brak ruchu wpływa nie tylko na na sprawność całego organizmu ale również na jakość narządów, a w szczególności kości. Dlatego warto zastanowić się, nad wybraniem odpowiednim dla Ciebie rodzajem ruchu.

Komentarze do: Reumatyzm - choroba cywilizacyjna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz