Szukaj

Na schorzenia reumatyczne cierpią nie tylko dorośli?

Podziel się
Komentarze0

Chociaż reumatyzm kojarzy nam się przede wszystkim ze schorzeniami, z którymi zmagają się osoby starsze, jego ofiarą padają również dzieci. Ich życie staje się często koszmarem – spotykają się z odrzuceniem oraz brakiem pomocy ze strony dorosłych.

Na schorzenia reumatyczne cierpią nie tylko dorośli?
Problem ten został poruszony przy okazji obchodów tegorocznego Światowego Dnia Reumatyzmu.

Każdego roku Światowy Dzień Reumatyzmu obchodzony jest 14 października. Podczas ostatnich obchodów lekarze z całego świata skupili się przede wszystkim na dzieciach. W tej kwestii zauważono bowiem szereg problemów, zarówno na płaszczyźnie medycznej, jak i społecznej. Ponieważ reumatyzm dotyka przede wszystkim dorosłych, chore dzieci spychane są na dalszy plan. Gdy dorastają, żyją zazwyczaj w biedzie i niekończących się cierpieniach, pozostawione same sobie.

Do chorób określanych mianem reumatyzmu należy wiele rodzajów schorzeń, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, artroza czy artretyzm.

Zazwyczaj na dłuższą metę objawy reumatyzmu można jedynie załagodzić. Wszelkiego rodzaju zapaleniom sprzyjają nagromadzone w organizmie szkodliwe substancje i resztki pokarmu. Chorzy pacjenci powinni więc zadbać o prawidłowe odżywianie. Stały element posiłków powinny stanowić produkty bogate w potas, a więc owoce i warzywa. Dodatkowo zaleca się surówki, sałatki, ziemniaki oraz produkty pełnoziarniste. W ten sposób zaopatrzymy organizm w niezbędne witaminy i składniki mineralne, co umocni go w walce z chorobą.


Osoby cierpiące na reumatyzm powinny ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte w rybach morskich, pomogą zredukować zapalenia. Najlepiej, jeśli będą one spożywane przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Za skuteczną metodę leczenia reumatyzmu uważa się diety. Taka terapia może być jednak prowadzona tylko i wyłącznie pod okiem lekarza. Bardzo często w efekcie tego typu terapii pacjenci tracą zbędne kilogramy. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele chorób reumatycznych spowodowanych jest nadwagą.

Szacuje się, że co drugi młody człowiek dotknięty reumatyzmem, wiąże się z nim na całe życie. Większość chorych nie jest w stanie pracować do wieku emerytalnego. Nie jest to jednak spowodowane tylko i wyłącznie specyfiką choroby. Problem jest także pogłębiany przez niewłaściwe leczenie dorastających pacjentów. Zwykli lekarze reumatolodzy nie potrafią właściwie obchodzić się z chorymi dziećmi.

Częste stany zapalne powodują, że dzieci cierpiące na reumatyzm mają problemy również w szkole. Plecak pełen książek czy częste pisanie bywa dla nich dużym obciążeniem. Niekiedy wystarczyłoby zapewnić im choćby szafkę na książki czy laptop do pisania. Niestety, o takie udogodnienia rodzice chorych dzieci muszą niejednokrotnie wręcz walczyć.

Światowy Dzień Reumatyzmu poruszył problem, który dotyka wielu młodych ludzi na świecie. Niejednokrotnie są oni spychani na margines społeczny i pozbawieni właściwej opieki. Pamiętajmy, że reumatyzm może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i pochodzenia.


Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Na schorzenia reumatyczne cierpią nie tylko dorośli?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz