Szukaj

Polacy pierwsi w Europie wykonali operację z zastosowaniem nowatorskiej metody AIRVANCE

Podziel się
Komentarze0

Polscy laryngolodzy jako pierwsi w Europie przeprowadzili  operację zespolenia językowego przy pomocy amerykańskiej metody AIRVANCE - pacjent przestał chrapać. W sobotę 15 września w Centrum Medycznym MML zespół pod kierunkiem dr n.med. Michała Michalika przeprowadził pierwszą w Europie nowatorską operację zespolenia językowego przy zastosowaniu amerykańskiego systemu AIRVANCE.

Dzięki tej operacji pacjent z problemem uporczywego chrapania i bezdechu przestał chrapać już kolejnej nocy. Operacja wykonana została w znieczuleniu i trwała 1 godzinę. Uporczywe chrapanie to problem 80% mężczyzn i 30% kobiet po 40. r.ż., bezdech śródsenny, który dotyczy 10% z nich, to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta. Nowatorska operacja odbywa się przez jamę ustną, bez uszkodzenia tkanek szyi. Nie pozostawia widocznych śladów. Zabieg nie wiąże się z rehabilitacją ani koniecznością rekonwalescencji.

Jesień to okres wzmożonych infekcji, objawiających się np. katarem, bólami głowy. Różnice temperatur i wilgotności wpływają na powiększenie się błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Przeszkodą w swobodnym oddychaniu może być nasz własny język, który wiotczejąc w czasie snu, blokuje przepływ powietrza, czego konsekwencją jest chrapanie. Celem operacji zespolenia językowego jest przesunięcie nasady języka do przodu oraz usunięcie nadmiaru tkanek, blokujących przepływ powietrza.

Zespolenie językowe AIRVANCE

Pacjenci z zaburzeniami oddychania podczas snu, które objawia się uporczywym chrapaniem, a w  konsekwencji bezdechem śródsennym, mają szereg problemów zdrowotnych, ogólnoustrojowych, związanych ze zmniejszeniem wydolności funkcji krążeniowo-oddechowych, często są to pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, po zawale, z cukrzycą, po udarach, z nadwagą. W trakcie snu bardzo często występuje mniejszy przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe, ze względu na naturalną wiotkość tkanek oraz odrębności w budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych. Mówimy wówczas o współistnieniu przeszkody natury mechanicznej.

Zaburzenia oddychania dotyczą najczęściej następujących lokalizacji:

1. Struktur nosa i struktur wewnątrznosowych – skrzywiona przegroda nosa, przerost małżowin nosowych dolnych, polipy nosa i zatok przynosowych.


2. Struktury jamy ustnej i gardła – przerost, wiotkość podniebienia miękkiego, przerost nasady języka, przerost migdałków podniebiennych.

3. Zmiany anatomiczne dotyczące gardła dolnego i krtani – przerost i wiotkość fałdów bocznych, anomalie w budowie nagłośni czy strun rzekomych krtani.

4.Wady zgryzu, z przesunięciem żuchwy ku tyłowi.

5. Pacjenci z dużą nadwagą, przerostem tkanek miękkich szyi.

Najważniejszą i najczęściej spotykaną lokalizacją jest okolica gardła i jamy ustnej.

- Metodę leczenia dobieramy zawsze indywidualnie w zależności od miejsca występowania przeszkody na torze oddychania. Najczęściej wykonujemy najmniej inwazyjne zabiegi metodą Koblacji, Celon, techniką plazmową. Metody te pozwalają na  szybki powrót pacjenta do sprawności i normalnych funkcji życiowych. Wykonujemy je u pacjentów, u których problem jest bardziej złożony i występuje przynajmniej  w kilku lokalizacjach anatomicznych. Wykonany dziś  w Centrum Medycznym MML innowacyjny zabieg zespolenia językowego z zastosowaniem metody AIRvance u pacjenta cierpiącego na zaburzenia oddychania podczas snu pod postacią bezdechów i uporczywego chrapania zakończył się powodzeniem. Pacjent czuje się dobrze i zgłasza wyraźną poprawę. W czasie wizyt kontrolnych będzie monitorowany proces gojenia oraz sprawdzane parametry oddychania. – mówi dr n.med. Michał Michalik z CM MML.


Zabieg polega na przesunięciu  nasady języka w stronę żuchwy. Dzięki temu pacjent ma zagwarantowany lepszy przepływ powietrza oraz dotlenienie organizmu. AIRVANCE to nadzieja dla osób z bezdechami śródsennymi oraz cierpiących na uporczywe chrapanie, ze zmniejszoną drożnością dróg oddechowych w obrębie gardła, u których inne wcześniej stosowane metody mniej inwazyjne nie przyniosły spodziewanego rezultatu.

Nowoczesność i unikatowość tej techniki polega na wykonaniu dojścia wewnątrzustnego bez wykonania nacięć na powłokach ciała. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu anestezjologicznym i trwa do 1 h.

Zastosowanie tej metody leczenia dedykowane jest dla  pacjentów z towarzyszącymi chorobami układu krążenia, np. z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, dla przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi.

- Pacjent w stanie miejscowym i ogólnym dobrym może wrócić do domu. Na efekty nie musimy czekać tak jak przy technikach bardziej inwazyjnych kilka tygodni czy kilka miesięcy, tutaj efekt występuje już następnej nocy. Ustąpieniu objawów chrapania i bezdechu śródsennego towarzyszy stopniowa normalizacja parametrów krążeniowo - oddechowych.

- Czuję się bardzo dobrze. Już po pierwszej nocy zauważyłem poprawę w jakości snu, czuję się bardziej wypoczęty, choć odczuwam nieznaczne dolegliwości bólowe okolicy podjęzykowej - powiedział po operacji pierwszy w Europie pacjent, u którego zastosowano technikę AIRvance.

Nóż rotujący – Shaver  PK

U pacjentów, u których dominującym problemem jest przerost nasady języka, obecnie najmniej obciążającym i dającym najlepsze efekty zabiegiem jest wykorzystanie noża rotującego -  shavera   PK (z techniką plazmową).  Zabieg ten pozwala na redukcję masy języka, w przypadku istniejącego przewężenia w tym odcinku górnych dróg oddechowych. W sposób najmniej inwazyjny, bezkrwawy, likwiduje się częsty problem spotykany u pacjentów z uporczywym chrapaniem i bezdechami. Zabieg trwa około 20 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub płytkim znieczuleniu anestezjologicznym. Po kilku godzinach pacjent wraca do domu.

Komentarze do: Polacy pierwsi w Europie wykonali operację z zastosowaniem nowatorskiej metody AIRVANCE

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz