Szukaj

Podziwianie sztuki pomaga pacjentom po udarze mózgu

Podziel się
Komentarze0

Zamiłowanie do sztuki może być dodatkowym bonusem dla ludzi, którzy przeżyli udar mózgu, jak sugeruje całkiem nowe badanie, które zostało zaprezentowane w trakcie dwunastego już, corocznego spotkania Annual Spring Meeting on Cardiovascular Nursing.Badanie to pokazuje, że podziwianie sztuki zwiększa jakość życia tych pacjentów. A ludzie, którzy czerpią radość z muzyki, teatru oraz malarstwa, zdrowieją szybciej niż ci, którym jest to obce.

Rezultaty tego badania podkreślają znaczenie i wartość kontaktu ze sztuką przez całe życie w przypadku długiego procesu rekonwalescencji po udarze mózgu, jak stwierdza doktor Ercole Vellone, profesor na uniwersytecie University Tor Vergata w Rzymie, we Włoszech.

Wprowadzenie sztuki do procesu opieki nad pacjentami po udarze mózgu pomoże poprawić jakość życia tych pacjentów.

Włoscy naukowcy przeprowadzili swoje badania na 192 pacjentach po incydencie naczyniowo - mózgowym, których średnia wieku wynosiła 70 lat. Uczestników zapytano, czy byli miłośnikami sztuki, czy też raczej obywali się bez niej raczej dobrze w swoim życiu. W badaniu tym termin „sztuka” obejmował muzykę, malarstwo oraz teatr.


Następnie, naukowcy porównali jakość życia tych, którzy doceniali sztukę (105 pacjentów) z jakością życia pacjentów nie lubiących sztuki (87 pozostałych). Badacze odkryli, że ci ludzie, którzy stwierdzali, że lubią sztukę, mieli lepsze zdrowie niż ci, który stwierdzali, że nie lubią sztuki.

Generalnie przekładało się to na mniejsze problemy z chodzeniem, na większy poziom energii oraz na mniejszą depresję. Co więcej, ludzie ci czuli się szczęśliwsi i mniej niespokojni. Badacz stwierdzili również, że ich pamięć i umiejętności komunikacyjne także były lepsze.

W naszym badaniu, grupa pacjentów-miłośników sztuki miała kliniczny obraz porównywalny do klinicznego obrazu grupy pacjentów-niemiłośników sztuki, podkreśla doktor Ercole Vellone. Jest to ważne, ponieważ oznacza to, że pacjenci lubiący sztukę mają lepszą jakość życia niezależnie od ciężkości udaru mózgu.

Rezultaty tego badania sugerują, że sztuka może wywołać długoterminowe zmiany w mózgu, które pomagają mu wyzdrowieć nawet w tak fatalnych przypadkach jak incydent naczyniowo – mózgowy.

Ostatnio, badanie przeprowadzone przez badaczy z uniwersytetu University College London odkryło, że te same części mózgu są stymulowane kiedy oglądamy sztukę i kiedy jesteśmy zakochani. Dzieje się tak, ponieważ dopamina, która jest substancją chemiczną uwalnianą w mózgu, działa na tę część mózgu, która jest znana z tego, że bierze udział w powstawaniu uczucia pożądania oraz przywiązania.

Badanie to polegało na skanowaniu mózgów uczestników, którzy w tym czasie oglądali serię 28 zdjęć, zawierającą na przykład słynne obrazy, takie jak „Narodziny Wenus” Sandro Botticelli.

Komentarze do: Podziwianie sztuki pomaga pacjentom po udarze mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz