Szukaj

Parabeny w 400 lekarstwach: wszystkie toksyczne?

Podziel się
Komentarze1

Lista 400 lekarstw powszechnie stosowanych, które mają zawierać parabeny, została ujawiona przez dużą codzienną gazetę francuską. Informacja ta, bardzo poważna, pojawia się zaledwie trzy tygodnie po tym, jak Zgromadzenie Narodowe głosowało za zakazem stosowania tych substancji.Jak podaje Le Monde, około 400 specyfików farmaceutycznych, to znaczy lekarstw, ale również past do zębów albo szamponów powszechnego użycia, ma zawierać parabeny.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało dnia 3 maja 2011 roku defintywny zakaz stosowania parabenów (ale również ftalanów i alkifenoli), a więc przemysł faramaceutyczny będzie prawdopodobnie musiał zmodyfikować skład swoich produktów, o ile francuski Senat również przyjmie to prawo.

Początkowo, parabeny zostały wybrane ze względu na ich działanie antymikrobowe, które pozwala im walczyć przeciwko bakteriom albo grzybom zakaźnym (ewentualnie szkodliwym), ale również które pozwala chronić molekuły aktywne przed jakąkolwiek degradacją.

Uważane za proste środki konserwujące, są one stosowane również jako zaróbki w lekarstwach albo dodawane są do produktów kosmetycznych i produktów spożywczych.

Parabeny są wszędzie!

Aczkolwiek, te molekuły syntetyczne są w centrum ostrej debaty między ich obrońcami a ich oskarżycielami.

Naśladując działanie estrogenów, poprzez utwierdzanie się na receptorach hormonalnych (z mimo wszystko mniejszą skutecznością niż skuteczność estrogenów naturalnych), parabeny zakłócają pracę układu hormonalnego i od kilku lat są podejrzewane o to, iż sprzyjają rozwojowi nowotworów zależnych od estrogenów (hormonozależnych), takich jak niektóre nowotwory piersi, albo o ograniczanie płodności męskiej.


Ostatnie przeprowadzone badania naukowe nie pozwalają z całą pewnością wyciągnąć definitywnych wniosków na temat szkodliwości parabenów, wyjaśniał instytut INSERM w kwietniu 2011 roku.


Na tę chwilę, nigdy nie zpstały zakazane one we Francji, a produkty, które je zawierają, są jeszcze na rynku w związku z tym.

Dlatego też, lekarstwa tak różne jak Biafine (przeznaczone do leczenia oparzeń skórnych), Drill (do walki z kaszlem), Zyrtec (lek antyhistaminowy), niektóre generyki zawierające paracetamol albo ibuprofen (przeciwbólowe), albo niektóre antybiotyki, a także wiele innych, a wszystkie na liście ujawnionej przez dziennik Le Monde, są ciągle dystrybuowane przez apteki.

Anonimowe parabeny

Zdaniem niedowiarków, możliwe jest sprawdzenie tych danych w sposób bardzo prosty. Wystarczy przeprowadzić poszukiwania na internetowej stronie Vidal, encyklopedii, która zawiera ulotki każdego lekarstwa, albo przeczytać ich skład na notatce przedstawionej na ich opakowaniu.

Ale uwaga, parabeny często nie są oznaczane tą prostą nazwą. Chodzi w rzeczywistości o rodzinę molekuł pochodzących ze związku miedzy kwasem parahydroksybenzoesowym (jeden cykl 6 atomów węgla związany z jednej strony grupy OH, a z drugiej strony z grupą karboksylową), oraz alkilem, którego natura określa tożsamość parabenu.

Istnieje więc wiele różnych parabenów, których nazwy mogą naprawdę mylić osoby, które się na tym nie znają.

Dlatego też, metyloparaben może również być nazywany 4-hydroksybenzoatem metylowym, a obecność etyloparabenu w danym produkcie może być zasygnalizowane na etykietce nazwą 4-hydroksybenzoat etylowy.

Jeśli ich obecność w tych produktach jest faktem pewnym, to z kolei ich toksyczność pozostaje faktem dyskusyjnym. Aby położyć kres zapytywaniom, badanie toksykologiczne ma być aktualnie prowadzone przez francuską agencję AFSSAPS, a jego rezultaty powinny być dostępne pod koniec tego roku.

Komentarze do: Parabeny w 400 lekarstwach: wszystkie toksyczne? (1)

malavida
malavida 13-06-2011 21:29

kompletna lista leków

1

w formacie pdf dostępna jest pod tym linkiem: http://www.terrafemina.com/images/1809716.pdf... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze