Szukaj

Palenie i picie dużych ilości alkoholu łączy się z wcześniejszym rozwojem raka trzustki

Podziel się
Komentarze0

U tych, którzy palą i piją duże ilości alkoholu, rak trzustki może rozwinąć się wcześniej niż u ludzi bez tych nałogów, jak przekonują gastroenterolodzy z University of Michigan Health System. Wyniki badań opublikowane przez „American Journal of Gastroenterology” pokazują, że raka trzustki wśród palaczy diagnozowano około 62 roku życia, a wśród tych, którzy nadużywają alkoholu - w wieku 61 lat. Przeciętna wieku dla takiej diagnozy wynosi natomiast 72 lata.Dane 811 pacjentów z rakiem trzustki zaczerpnięto z międzynarodowej bazy danych Pancreatic Cancer Collaborative Registry. Za tych, którzy dużo palą, uznano wypalających więcej niż paczkę papierosów dziennie, a za nadużywających alkohol - pijających więcej niż 39 gramów alkoholu dziennie (około trzech drinków).

Palenie jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka trzustki. Alkohol natomiast powoduje w trzustce uszkodzenia, które – poprzez zapalenia – mogą przyczyniać się do rozwoju raka.

Odkrycia naukowców z Michigan nie oznaczają, że picie alkoholu i palenie zawsze doprowadza do raka trzustki. Wyniki badań wskazują nam, że te dwa nałogi zwiększają prawdopodobieństwo wcześniejszego zachorowania na raka trzustki.


Dzięki badaniu znajdujemy się bliżej opracowania lepszych scenariuszy zapobiegania i leczenia raka trzustki. Lekarzom łatwiej będzie zdecydować w jakim wieku rozpocząć skanowanie pacjentów z podejrzeniem tego rodzaju raka.

Dr Michelle Anderson, gastroenterolog z University of Michigan Health System, powiedziała: „Jako że programy skanujące są rozwinięte, zrozumienie tego, jak cechy indywidualne wpływają na wiek zachorowania na raka trzustki jest ważne dla ustalenia czasu przeprowadzania tych badań”.

Wczesne wykrywanie raka trzustki jest trudne. To jeden z powodów, dla których współczynniki przeżycia przy tym typie raka są niskie. W momencie postawienia trafnej diagnozy pacjent jest już często w zaawansowanym stadium choroby.

Jest też jednak dobra wiadomość wiążąca się z tym badaniem. Po 10 latach od rzucenia nałogu u byłych palaczy i osób nadużywających alkoholu nie odnotowano wyższego ryzyka pojawienia się raka trzustki.

Komentarze do: Palenie i picie dużych ilości alkoholu łączy się z wcześniejszym rozwojem raka trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz