Szukaj

Pakując walizkę na wakacje

Podziel się
Komentarze1

Co pakujemy do walizki jadąc na urlop? Najczęściej całą szafę zbędnych rzeczy, których podczas wyjazdu nie używamy. A o czym powinniśmy na pewno pamiętać? O dobrze zaopatrzonej apteczce, zawierającej spray przeciw komarom, leki na problemy żołądkowe, krem z filtrem UV.


Ze zdrowiem żartów nie ma. Co nam po bajecznym krajobrazie, wspaniałej pogodzie, gdy coś nam dokucza, coś nas boli?

Zdradzieckie UV

Opalone ciało, mimo że wygląda zdrowo, nie zawsze zdrowe musi być. W świetle słonecznym znajdują się szkodliwe dla skóry promienie UVA i UVB. Nie tylko niszczą skórę, przyśpieszając proces starzenia i osłabiając jej funkcje obronne, ale mogą być powodem wielu groźnych chorób skóry, np. nowotworu skóry (czerniaka).

Słońce może również uszkodzić wzrok, zniszczyć siatkówkę, spowodować stany zapalne rogówki i wiele innych dolegliwości. Dlatego ważne jest, by pakując się na wymarzony urlop nie zapomnieć o kosmetykach ochronnych do opalania. Wybór odpowiedniego filtru powinien być uzależniony od fototypu skóry.

Eksperci podkreślają, by nie opalać się w godzinach najsilniejszych promieni słonecznych, tzn. między godziną 12 a 15 po południu. Ważne są także odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Przy ich wyborze pamiętajmy, że powinny posiadać filtr UV. Złe szkła nie tylko nie chronią przed promieniowaniem UV, ale mogą czasem wyrządzić więcej szkody niż chodzenie bez okularów.

Strzeżmy się owadów


W sezonie letnim szczególnie dokuczliwe bywają owady i kleszcze. Ich ukąszenia mogą powodować niebezpieczne choroby. Nieleczona borelioza, choroba wywołana przez bakterie Borrelia burgdorferi (B.b), a przenoszona na człowieka przez niektóre gatunki kleszczy, może w konsekwencji uszkodzić układ nerwowy, stawy, serce i skórę.

Użądlenie osy czy pszczoły oprócz niewielkiego zaczerwienienia i opuchlizny, może wywołać duszności a nawet wymioty – zwłaszcza u osób uczulonych na jad. Owady typowe dla tropików mogą być przyczyną zakażeń wirusowych i chorób pasożytniczych, w tym gorączki denga czy malarii. Warto zatem zatroszczyć się o profilaktykę jeszcze przed wyjazdem, np. zaszczepić się i kupić repelenty, czyli środki które skutecznie odstraszają owady.


W zależności od naszych preferencji możemy wybrać je w postaci kremów, płynów czy preparatów w aerozolu. Przy wyborze takich środków należy zwrócić uwagę na skład i stężenie substancji aktywnej.

Gdy żołądek boli

Na wakacjach raczej nie przestrzegamy diety. Zajadamy się typowymi smakołykami dla odwiedzanego regionu. Mieszamy wszystko ze wszystkim, popełniając największe błędy dietetyczne. Kawa, alkohol, tłuste jedzenie, nieograniczone ilości słodyczy królują w naszych jadłospisach. Konsekwencją jest często ostre pieczenie w przełyku, tzw. zgaga oraz inne problemy żołądkowe.


Ulgę przyniesie kminek lekarski czy mięta, które przyspieszą wydzielanie soków trawiennych i rozluźnią jelita. Pomocne będą również krople na niestrawność, działające rozkurczowo i przeciwbólowo. Na zgagę natomiast można zastosować leki, najlepiej te, które przynoszą ulgę już w pierwszych minutach po ich zażyciu.

Gaviscon zawierający alginian sodu, dostępny jest bez recepty w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach, idealnie nadających się do podróżnej walizki. Nie zaburza procesów trawienia w żołądku, może być także stosowany przez kobiety w ciąży. Co najważniejsze jednak, przynosi ulgę już po 3 minutach3, pomagając cieszyć się każdą chwilą zasłużonego urlopu.


*****
Lek Gaviscon o smaku mięty, Gaviscon o smaku mięty TAB, Gaviscon o smaku mięty Saszetki (kategoria dostępności - OTC) wskazane sądo leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę żelu kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc ulgę już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania, Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Lek  z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi.  Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Komentarze do: Pakując walizkę na wakacje (1)

primaverka
primaverka 16-04-2013 10:21

zamiast plastrów

1

u mnie (a zwłaszcza u moich dzieciaczków) zwykłe plastry nie zdają egzaminu- nie chcą się trzymać i szybko odpadają. Zawsze w torebce mam ze sobą opatrunki Duoderm extra thin, które pomagają goić się ranie i są wodoodpor... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze