Szukaj

Otyłość zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu u alkoholików

Podziel się
Komentarze0

Wyniki najnowszych badań wykazują, iż otyłość spowodowana nadmiernym spożywaniem alkoholu może prowadzić do uszkodzenia mózgu, a także jest ona wyjątkowo niebezpieczna w przypadku, gdy alkohol doprowadził już do zwyrodnienia komórek mózgowych.


Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy przeanalizowali wyniki różnego rodzaju tomografii mózgu u grupy ochotników odkryli, iż osoby z wyższym wskaźnikiem masy ciała (ang. Body Mass Index - BMI) były bardziej podatne na uszkodzenia mózgu.

Zespół pod kierunkiem Dieter'a J. Meyerhoff'a, profesora radiologii na University of California oraz San Francisco VA Medical Center, przeanalizowali skany mózgu 54 mężczyzn objętych programem leczenia alkoholizmu i porównali je ze wskaźnikiem BMI, który ustalany jest na podstawie wysokości i masy ciała danej osoby.

Wyniki badania, które opublikowano w internecie przed ich ukazaniem się w najbliższym wydaniu magazynu Alcoholism: Clinical & Experimental Research, sugerują, iż masa ciała danej osoby jest jednym z czynników wpływających na zdrowie jej mózgu, tak jak i spożycie alkoholu.


– Oznacza to, że u alkoholików waga ma wpływ na stan zdrowotny mózgu – powiedziała Susan F. Tapert, profesor psychiatrii na University of California oraz dyrektor sekcji uzależnień i chorób psychicznych w VA San Diego Healthcare System.

Ze swojej strony Meyerhoff wyjaśnił, że pomimo dotychczasowego poglądu, że to wyłącznie alkohol prowadzi do uszkodzeń mózgu, ostatnie badania udowodniły, iż wskaźnik masy ciała również ma istotny wpływ na skalę uszkodzenia komórek mózgowych.

– W naszych poprzednich badaniach pokazaliśmy również, że alkoholicy palący papierosy mają bardziej rozległe uszkodzenia mózgu od niepalących. Nasze najnowsze badania sugerują, iż wysoki wskaźnik BMI, niezależnie od picia i palenia, jest również związany z uszkodzeniami mózgu – stwierdził Meyerhoff.

Wyniki badania dowodzą, iż wskaźnik BMI jest kluczowym czynnikiem podczas analizy potencjalnych konsekwencji i zagrożeń spożywania alkoholu. Naukowcy wskazują także, że prawdopodobnie zmiany metaboliczne wynikające z lub powodujące otyłość mogą być szkodliwe dla mózgu osób regularnie spożywających alkohol.

Komentarze do: Otyłość zwiększa ryzyko uszkodzenia mózgu u alkoholików

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz