Szukaj

Operacja na wątrobie dzięki rzeczywistości wirtualnej

Podziel się
Komentarze0

Po skanerach, technice MRI i radiochirurgii, medycyna wkracza w erę... cyberchirurgii. W lipcu tego roku, francuski Institut de Recherche sur les Cancers de l'Appareil Digestif (IRCAD) i Instytut Szpitalno-Uniwersytecki w Strasbourgu, przeprowadziły zrobotyzowaną operację chirurgiczną wątroby, jedną z czterech premierowych operacji, prowadzoną dzięki rzeczywistości wirtualnej.Dzięki postępom technologicznym, instytut IRCAD opracował program, który opiera się na obrazach pochodzących ze skanera i MRI, w celu modelowania narządów w 3D oraz wizualizacji na tych organach lokalizacji i rozmiarów nowotworów.

Takie obrazowanie pozwala nie tylko na dokładniejszą diagnozę, ale także na lepsze określenie strategii operacji oraz na bardziej precyzyjne gesty chirurgów.

Zobacz również:Wspomnianą powyżej operację, która jest zresztą światową premierą, przeprowadzono na pacjentce 36-letniej, dotkniętej rakiem wątroby. Udało się tego dokonać dzięki „powiększonej rzeczywistości”, która polega na pobieraniu obrazów w rzeczywistości wirtualnej i przetwarzaniu ich w czasie rzeczywistym w trakcie operacji z obrazami dostarczanymi przez kamerę wprowadzoną do ciała pacjenta.

Stała interakcja między chirurgiem i inżynierem informatyki pozwoliła na nawigację w strukturach anatomicznych, czyniąc wątrobę przezroczystą, wraz z uwydatnieniem wszystkich naczyń krwionośnych, normalnie niewidocznych.

Tydzień po operacji, pacjentka mogła opuścić szpital.

Komentarze do: Operacja na wątrobie dzięki rzeczywistości wirtualnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz