Szukaj

Operacja na wątrobie dzięki rzeczywistości wirtualnej

Podziel się
Komentarze0

Po skanerach, technice MRI i radiochirurgii, medycyna wkracza w erę... cyberchirurgii. W lipcu tego roku, francuski Institut de Recherche sur les Cancers de l'Appareil Digestif (IRCAD) i Instytut Szpitalno-Uniwersytecki w Strasbourgu, przeprowadziły zrobotyzowaną operację chirurgiczną wątroby, jedną z czterech premierowych operacji, prowadzoną dzięki rzeczywistości wirtualnej.Dzięki postępom technologicznym, instytut IRCAD opracował program, który opiera się na obrazach pochodzących ze skanera i MRI, w celu modelowania narządów w 3D oraz wizualizacji na tych organach lokalizacji i rozmiarów nowotworów.

Takie obrazowanie pozwala nie tylko na dokładniejszą diagnozę, ale także na lepsze określenie strategii operacji oraz na bardziej precyzyjne gesty chirurgów.


Wspomnianą powyżej operację, która jest zresztą światową premierą, przeprowadzono na pacjentce 36-letniej, dotkniętej rakiem wątroby. Udało się tego dokonać dzięki „powiększonej rzeczywistości”, która polega na pobieraniu obrazów w rzeczywistości wirtualnej i przetwarzaniu ich w czasie rzeczywistym w trakcie operacji z obrazami dostarczanymi przez kamerę wprowadzoną do ciała pacjenta.

Stała interakcja między chirurgiem i inżynierem informatyki pozwoliła na nawigację w strukturach anatomicznych, czyniąc wątrobę przezroczystą, wraz z uwydatnieniem wszystkich naczyń krwionośnych, normalnie niewidocznych.

Tydzień po operacji, pacjentka mogła opuścić szpital.

Komentarze do: Operacja na wątrobie dzięki rzeczywistości wirtualnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz