Szukaj

Oparzenia termiczne

Oparzenia termiczne są najczęściej występującymi uszkodzeniami skóry związanymi z wysoką temperaturą. Większość z nas pewnie nie jeden raz oparzyła się wrzącą wodą z czajnika, gorącą herbatą albo rozgrzanym tłuszczem pryskającym z patelni. Bardzo istotne jest, aby wiedzieć jak się zachować, kiedy ktoś w pobliżu ulegnie oparzeniu termicznemu. Szybka i skuteczna pomoc może uratować komuś zdrowie, a czasem nawet życie.

Oparzenia termiczne

Oparzenia termiczne zdarzają się najczęściej w domu. W przypadku, kiedy są one niewielkie i powodują jedynie chwilowe pieczenie i zaczerwienienie skóry, wtedy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednak czasem oparzenia termiczne są tak poważne, że mogą powodować wstrząs oraz całkowitą utratę przytomności. Właśnie w takich sytuacjach należy działać wyjątkowo szybko.

Przyczyny oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne są wywołane działaniem wysokiej temperatury. Najczęściej ich przyczyną jest nieszczęśliwy wypadek, kiedy przez nieuwagę wylejemy na siebie wrzątek albo dotkniemy mocno nagrzanego przedmiotu, takiego jak żelazko, prostownica do włosów czy piekarnik. Mówiąc o oparzeniach termicznych, trzeba koniecznie wspomnieć o należących do tej grupy oparzeniach słonecznych.

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma pozytywny wpływ na samopoczucie, umożliwia syntezę witaminy D oraz pobudza produkcję niektórych hormonów. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony grozi bolesnym poparzeniem.

Stopień oparzenia słonecznego zależy od kilku czynników: pory roku i dnia, położenia geograficznego, czasu przebywania na słońcu oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza. Skutki promieniowania słonecznego można zaobserwować na skórze w ciągu kilkudziesięciu minut od zakończenia kąpieli słonecznej.

Stopnie oparzeń termicznych

Wygląd oparzonego miejsca świadczy o stopniu zaawansowania oparzenia. Dzięki temu oglądając poparzony fragment ciała łatwo określić, jakiej pomocy potrzebuje poszkodowany.

Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń termicznych.

I stopień oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne I stopnia to oparzenia powierzchniowe. Objawiają się zaczerwienioną skórą, czasem lekką opuchlizną oraz piekącym bólem. Nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia, nie wymagają interwencji medycznej, a ich objawy ustępują po kilku dniach.

II stopień oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne II stopnia obejmują nie tylko naskórek, tak jak ma to miejsce w przypadku oparzeń I stopnia, ale też część skóry właściwej. W miejscu oparzenia dość szybko pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym i bolesna opuchlizna. Gojenie się skóry po oparzeniu II stopnia może trwać nawet do 4 tygodni.

III stopień oparzeń termicznych

Podczas oparzeń III stopnia mamy do czynienia z martwicą wszystkich warstw skóry, łącznie z zakończeniami nerwów. W związku z tym, że receptory czuciowe są uszkodzone, poszkodowany właściwie nie odczuwa bólu. Poparzona skóra może być w kolorze białym, białoszarym lub brunatnym. Zazwyczaj jedyną metodą leczenia jest przeszczep.

Pierwsza pomoc w oparzeniach termicznych

Sposób leczenia oparzeń termicznych jest ściśle związany ze stopniem ich intensywności. Jednak podstawową zasadą pierwszej pomocy, którą powinno się stosować we wszystkich przypadkach oparzeń termicznych jest to, aby absolutnie nie polewać poparzonego miejsca zimną wodą, ponieważ może to wywołać szok termiczny.

Jeśli mamy do czynienia z oparzeniami termicznymi I i II stopnia, ulgę przyniosą okłady z chłodnej wody lub specjalne apteczne żele chłodzące. Ponadto na oparzone miejsce można nałożyć grubą warstwę maślanki lub kefiru, co pomoże szybciej zregenerować uszkodzony naskórek. W przypadku oparzenia termicznego III stopnia konieczna jest specjalistyczna pomoc, ponieważ najczęściej zniszczeniu ulegają wtedy warstwy skóry właściwej oraz znajdujące się niżej tkanki.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Oparzenia termiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz