Szukaj

Odwodnienie może pogroszyć twój nastrój, pokazuje badanie

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska aktorka, Jennifer Aniston, przyznała się w zeszłym roku, iż staje się nieznośna, kiedy nie pije wystarczających ilości wody, o czym donosił magazyn Arizona Republic. A teraz nowe badania pokazuje, że może kryć się za tym jakieś potwierdzenie naukowe.Albowiem, nowe, małe badanie, przeprowadzone na 25 kobietach, sugeruje, że bycie odwodnionym może wpływać na nastrój u kobiet oraz na funkcje poznawcze. W tym badaniu, opublikowanym w magazynie Journal of Nutrition, naukowcy stwierdzili, że odwodnienie było kluczowym czynnikiem powodującym bóle głowy, utratę koncentracji, zmęczenie, a także obniżenie nastroju, zarówno w czasie ćwiczeń jak i odpoczynku, donosi The Time.

Badacze jeszcze podkreślili fakt, iż kobiety, które wzięły udział w tym eksperymencie, nie były bardzo mocno odwodnione – jedynie około 1% poniżej ich optymalnego poziomu nawodnienia. 


W badaniu z 2009 roku, badacze z uniwersytetu Tufts University wykazali, że odwodnienie prowadzi do zmęczenia, zmieszania umysłowego, a także do negatywnego nastroju pośród młodych kobiet uprawiających sport.

Jak wyjaśnia agencja Agricultural Research Service, zjawisko to można wyjaśnić w ten sposób: poziom łagodnego odwodnienia (utrata od 1% do 2% wody), doświadczany przez uczestniczki w tym badaniu, można porównać z łagodnym odwdnieniem u niektórych ludzi, którzy doświadczają tego poziomu w czasie swojego codziennego życia, nie pijąc wystarczających ilości wody.

Badania te dają w zasadzie kolejny dowód na to, że picie wystarczającej ilości wody jest dobre dla naszego organizmu. Bycie właściwie nawodnionym sprawia, że temperatura naszego ciała jest właściwie regulowana, a nasze tkanki są nawilżone. Pomaga to we właściwym trawieniu i usuwa pozostałości z organizmu, jak wyjaśniają jeszcze eksperci.

Komentarze do: Odwodnienie może pogroszyć twój nastrój, pokazuje badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz