Szukaj

Odkrycie nowego wirusa pochodzącego z Indii i Pakistanu, odpornego na antybiotyki

Podziel się
Komentarze0

Turyści brytyjscy, uprawiający tak zwaną „turystykę medyczną”, wrócili ze swoich podróży z całkiem nowym genem w swoich bagażach, który pozwala którejkolwiek bakterii na przetransformowanie się w „superbakterię”. W artykule opublikowanym na stronie internetowej dziennika medycznego Lancet Infectious Disease, lekarze potwierdzają, że odkryli nowy gen, nazwany NDM-1.Z całą pewnością obecny u bakterii Escherichia coli, która jest główną przyczyną infekcji moczowych, gen ten uszkasza bakterie i czyni je odpornymi praktycznie na wszystkie znane antybiotyki. Na tę chwilę, zidentyfikowano go u 37 osób w Wielkiej Brytanii. Wszyscy wracali z Indii lub z Pakistanu, gdzie wyjechali szukając niezbędnych im interwencji medycznych. Ale gen NDM-1 został także wykryty w innych krajach, wśród których jest też i Kanada.

Jeden z pracowników wysokiego szczebla w Agencji Zdrowia Publicznego w Kanadzie ujawnił, że jeden przypadek został zasygnalizowany w kraju już w lutym. Chodzi tu o pewną kobietę, która zaraziła się genem superbakterii w Indiach i która była leczona na miejscu bez sukcesu, zanim przeniesiono ją do szpitala w Vancouver. Według doktora Howarda Njoo, gen nie zaraził nikogo innego w szpitalu, a lekarzom idało się znaleźć kombinację antybiotyków skutecznych przeciwko superbakterii.


Uczeni potwierdzają, że gen jest powszechnie spotykany w Indiach i w Pakistanie, gdzie istniejące systemy zdrowia mają małe zdolności do wykrywania jego obecności i które posiadają mało antybiotyków, żeby leczyć pacjentów. Naukowcy uprzedzają, że rozpowszechnienie się tego genu na całym świecie nie jest wykluczone. Ponieważ od kilku lat przemysł turystyki medycznej jest w pełnym rozkwicie. Coraz więcej Amerykanów i Europejczyków udaje się do Indii czy Pakistanu, aby uciec się tam do pomocy chirurgów – przede wszystkim chirurgów estetycznych.

Gen NDM-1 nosi w sobie potencjał zostania problem dla zdrowia światowego, piszą autorzy artykułu. Zaleca się czujność międzynarodową oraz skoordynowanie działań wszystkich krajów. Jednakże, sytuacja nie jest jeszcze katastroficzna, a liczba zidentyfikowanych przypadków pozostaje względnie niska. Być może znaleźliśmy się u zarania nowej fali odporności na antybiotyki, ale mamy możliwości, aby ją zatrzymać, wierzy profesor genetyki molekularnej, Christopher Thomas, który naucza w Uniwersytecie w Birmingham. Według profesora Christophera Thomasa, który nie uczestniczył w badaniach, czujność, nadzór oraz dobre procedury kontroli infekcji będą być może w stanie zatrzymać rozpowszechnianie się genu tej superbakterii.

Komentarze do: Odkrycie nowego wirusa pochodzącego z Indii i Pakistanu, odpornego na antybiotyki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz