Szukaj

Świnka

Podziel się
Komentarze0

Choroba ta występuje endemicznie na całym świecie, nasilenie zachorowalności obserwuje się zimą i wczesną wiosną. Czynnikiem chorobotwórczym jest paramyksowirus. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, np. podczas kaszlu i kichania. Wirus wydalany jest również z moczem ok. 48 godzin przed wystąpieniem objawów do tygodnia od początku choroby. Świnka w 50% przypadków przebiega bez-objawowo, a zachorowanie pozostawia trwałą odporność.

Inne nazwy choroby: Zapalenie przyusznic;
Osiemnaście do dwudziestu dni po zakażeniu występuje obrzęk przed uszami. Jest to obrzęk ciastowaty, miękki i bolesny. Najpierw puchnie jeden policzek, potem - po upływie jednego do dwóch dni - drugi. Dzieci skarżą się na lekki ból uszu, bóle przy kręceniu głową i żuciu. Gorączka sięga 40°C albo też może w ogóle nie wystąpić. Po upływie tygodnia następuje wyzdrowienie, zwykle bez następstw.


Przebieg jest z reguły łagodny. Czasem u chłopców powyżej 12 roku życia może dojść do zapalenia jąder lub trzustki. Rzadkie powikłania to zapalenie tarczycy, stawów, jajnika, cukrzyca.

Komentarze do: Świnka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz