Szukaj

Świnka a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Świnka nie jest już tak powszechną chorobą, jak kiedyś. Przede wszystkim jest to spowodowane upowszechnieniem szczepionki dla dzieci na odrę, świnkę i różyczkę. Dlatego zanim zaczniesz się martwić, jako ciężarna kobieta o to czy jesteś narażona na zarażenie...Sprawdź czy w wieku dziecięcym zostałaś zaszczepiona lub zapytaj rodziców, czy nie chorowałaś na świnkę, co uodporniło Cię na tą chorobę. Najprawdopodobniej tak właśnie się stało.

Do zarażenia świnką dochodzi poprzez drogę kropelkową, choroba wykluwa się przez 16 do 18 dni. Po tym czasie pojawia się obustronne zapalenie ślinianek, niezwykle rzadko zdarza się aby zaatakowana była tylko jedna ślinianka. Co prawda w pierwszej fazie choroby obrzęk pojawia się po lewej stronie, ale po dwóch dniach  obejmuje też prawą stronę.

Jeżeli jesteś w ciąży i okazało się, że nie jesteś uodporniona na to schorzenie to, nie zostaniesz zaszczepiona będąc w ciąży. A to dlatego, że szczepionka może okazać się szkodliwa dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Ten rodzaj szczepionki to tzw. szczepionka żywa. Ryzyko tego, że się zarazisz jest naprawdę niewielkie. Choroba ta nie przenosi się łatwo w zwykłych codziennych kontaktach. Musiałabyś mieć prawdziwego pecha, żeby tak łatwo zarazić się świnką. Co prawda sposób przenoszenia to droga kropelkowa, ale ze względu na rozpowszechnioną profilaktykę (szczepienia ochronne) obecnie rzadko choruję się na świnkę.


Gdy jednak znalazłabyś się w tej niewielkiej grupie, która „złapała” świnkę musisz być pod specjalną kontrolą. Ta choroba zakaźna u ciężarnych kobiet może wyzwolić skurcze macicy i uważa się ją za przyczynę poronienia w pierwszym trymestrze ciąży lub przedwczesnego porodu. Dlatego bądź wyczulona na pierwsze objawy tego schorzenia.


  • Ćmiące, uporczywe bóle w okolicy ślinianek
  • Brak apetytu
  • Ból ucha
  • Ból żołądka po spożyciu kwaśnych pokarmów
  • Wysoka temperatura

Jak już zostało wspomniane po zauważeniu takich objawów skonsultuj się, jak najszybciej z lekarzem. Szybkie leczenie może zahamować rozwój choroby i tym samym sprawić, że nie będzie ono miało złego wpływu na Twoje nienarodzone dziecko.

Choroba najczęściej trwa około tygodnia, przez pierwsze dni utrzymuje się wysoka gorączka, ale ogólnie chora ciężarna nie czuje się źle, jedynie może czuć suchość i kwaśność w ustach. Obrzęk na szyi stanie się mniejszy jeżeli zastosuje się na nią okłady rozgrzewające. Aby łatwiej było Ci jeść, spożywaj pokarm który będzie rozdrobniony, ułatwi Ci to połykanie.

Jeżeli nie byłaś szczepiona na odrę, różyczkę i świnkę to zastanów się czy nie warto tego uczynić przed podjęciem decyzji o kolejnej ciąży. Zostanie Ci wtedy podana szczepionka o nazwie MMR. Takie szczepienie można uzyskać u lekarza rodzinnego, ginekologa, placówkach zajmujących się rutynowym planowaniem rodziny, a także w szpitalu po uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Przed szczepieniem nie jest konieczne wykonanie badań serologicznych.

Komentarze do: Świnka a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz