Szukaj

Objawy grzybicy

Podziel się
Komentarze0

Grzybica, zwana inaczej mikozą, jest wysoce zaraźliwą chorobą zakaźną występującą zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Wywoływana jest przez mniej więcej 200 gatunków mikroskopijnych grzybów.

Objawy grzybicy

Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób, dlatego też warto zapoznać się z jej objawami.

Czym jest grzybica?


Grzybica jest chorobą zakaźną wywołaną miejscowym, bądź też ogólnym zakażeniem grzybami. Ze względu na jej zaawansowanie możemy ją podzielić na powierzchowną, tj. grzybicę skóry oraz głęboką, która wywołuje powstawanie w tkankach procesów zapalnych.  Do zakażenia może dojść w wyniku skaleczenia skóry, bądź też przez przewód pokarmowy, drogi rodne oraz oddechowe. Jest to choroba, która przenoszona jest nie tylko z człowieka na człowieka, lub też ze zwierzęcia na człowieka. Można się nią zarazić poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku, np. obuwiem oraz ręcznikami.

Kto może zarazić się grzybicą?

Grzybicą może zarazić się praktycznie każdy. Najłatwiej zachorować poprzez kontakt z osobami, bądź też zwierzętami zakażonymi. Grzyby lubią najbardziej środowisko wilgotne i ciepłe, dlatego też najczęściej występują na basenach, siłowniach oraz salach gimnastycznych.

Objawy grzybicy


Objawów grzybicy jest wiele, część z nich łatwo można pomylić z dolegliwościami związanymi z zupełnie innymi chorobami. Przejawem zakażenia może być przewlekłe zmęczenie, brak energii, sił witalnych oraz ospałość. Także może wystąpić ogólne osłabienie organizmu oraz problem ze snem. Grzybica powoduje także nadmierną potliwość, nerwowość oraz niekontrolowane zmiany nastroju. Następstwem mogą być także problemy z pamięcią i koncentracją.


Przy grzybicy występują także liczne kłopoty związane z układem pokarmowym. Przede wszystkim mogą pojawić się zaburzenia trawienne takie jak gazy, wzdęcia czy też bóle brzucha. Osoby cierpiące na powyższą chorobą często cierpią na liczne zaparcia oraz biegunki. Mogą u nich zacząć pojawiać się żylaki odbytu oraz mokry stolec z dużą ilością śluzu. Z ust często wydobywa się nieprzyjemny zapach, zaś ustach odczuwalny jest metaliczny smak.

Grzybica bardzo często dotyka zarówno narządów płciowych, jak i moczowych. Skutkiem choroby jest często przewlekłe i powracające zapalenia pęcherza. Najczęściej następuje także powiększenie i zapalenie prostaty. Wiązać się to może także z problemem impotencji. U kobiet mikoza wywołuje bardzo bolesne skurcze i bóle w okresie miesiączki.

Osoby borykające się z grzybicą często zmagają się z pieczeniem oraz łzawieniem spojówek. Jednym z objawów choroby są także bóle stawowe i mięśniowe oraz poranne wykrztuszanie gęstej i lepkiej wydzieliny. Ciekawym zjawiskiem związanym z zakażeniem są dolegliwości ze strony serca, w tym szczególnie uczucie kołatania.  Grzybica wywołuje także liczne objawy zewnętrzne. Pod wpływem choroby pojawiają się obrzęki oraz ciemne plamy pod oczami. Dochodzi także do pękania naczyń krwionośnych, przez co osobie zakażonej łatwiej zrobić siniaki. Skóra zaczyna być bardziej drażliwa i swędzieć, często ulega ona takim zmianom jak egzemy, czy też trądzik. Na języku oraz ustach zaczynają pojawiać się białe naloty, zwane pleśniawkami. Paznokcie stają się bardziej kruche i łamliwe oraz następuje wypadanie włosów.

Jak leczyć grzybicę?

Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym i uzależnionym przede wszystkim od rodzaju grzybów z jakimi się stykamy. Grzybicę powierzchowną można leczyć za pomocą licznych preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Jeżeli mamy do czynienia z grzybicą skórną stosuje się zarówno leki doustne, jak i te do przeznaczone do miejscowego stosowania zewnętrznego. Jednakże w przypadku bardziej zaawansowanego stadium choroby nie zalecana jest terapia na własną rękę. Część leków przede wszystkim nie jest dostępna bez recepty, także często ich zestawienie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Grzybica jest jedną z najpowszechniejszych chorób występujących w naszych czasach. Warto zapoznać się z jej objawami, gdyż nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Komentarze do: Objawy grzybicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz