Szukaj

Nowy wirus groźny dla mózgu

Podziel się
Komentarze0

Ostre infekcje centralnego układu nerwowego, takie jak zapalenie opon mózgowych, są bardzo niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne. Pojawiają się w każdym miejscu na świecie, ale wyjątkowo z ich powodu cierpią kraje tropikalne. Spowodowane są przez bakterie, grzyby, wirus i pasożyty.Mimo wszystkich podjętych wysiłków, patogeny odpowiedzialne za chorobę w danym przypadku rzadko kiedy są identyfikowane. W konsekwencji ciężko jest dopasować odpowiednie leczenie.

Celem badań, które podjął wietnamski naukowiec Tan Le Van z filii Oxford University w Ho-Chi-Minh-Ville, było umożliwienie rozpoznawania potencjalnie odpowiedzialnych patogenów.

Przy okazji odkrył ślad nowego wirusa, nazwanego CyCV-VN, który jest podejrzewany teraz o powodowanie ostrych infekcji centralnego układu nerwowego (mózg i rdzeń kręgowy). Rezultaty swoich badań opisał w mBio.


Naukowcy pobrali próbki płynu mózgowo-rdzeniowego od 1 700 pacjentów, u których podejrzewano wirusowe zapalenie mózgu. Przeprowadzili 161 000 sekwencji DNA w poszukiwaniu winnego.

U 2 chorych odkryli cyclovirusa, czyli gatunek, który wcześniej nie był znany z wywoływania chorób u zwierząt i ludzi. W obydwu przypadkach chodziło o CyCV-VN.

Poznanie genomu tego wirusa pozwoliło na dogłębne przebadania próbek pobranych od 642 innych pacjentów - CyCV-VN został odkryty u kolejnych 26. Natomiast mikroorganizmu tego nie wykryto u ochotników z tego samego regionu i nie mających objawów ostrej infekcji centralnego układu nerwowego.

Dlatego naukowcy wysnuwają hipotezę, iż to CyCV-VN jest bezpośrednio odpowiedzialny za niektóre przypadki zapalenia mózgu.

Testy przeprowadzone na zwierzętach gospodarczych z tego regionu sugerują też, że świnie i drób mogą być rezerwuarem nowego wirusa. Postać bardzo bliska CyCV-VN została bowiem odkryta w próbkach zwierzęcych odchodów.

Komentarze do: Nowy wirus groźny dla mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz