Szukaj

Nowe informacje na temat raka płuc

Podziel się
Komentarze0

Japońscy naukowcy zidentyfikowali nową mutację związaną z większą zachorowalnością na raka płuc u niepalących Japonek, oraz z... większą przeżywalnością pacjentów chorych na nowotwór płuc. Badanie ukazało się w najnowszej edycji PLOS ONE.Naukowcy z RIKEN Center for Life Science Technologies wykazują, że SNP (ang. single nucleotide polymorphism) w genie, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, występuje 4 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Rak płuc to wiodąca przyczyna zgonów z powodu nowotworów w krajach uprzemysłowionych. Większość zgonów wynika z palenia papierosów, choć ok. 10 – 15% przypadków dotyczy osób niepalących.


Dr Toshihisa Ishikawa przeanalizował DNA pacjentów z pierwotnym rakiem płuc i stwierdził, że niepalące Japonki z dwoma kopiami SNP (-617A) w genie NFR2 mają o wiele większą zachorowalność na gruczolakoraka płuc w porównaniu do niepalących Japończyków.

Co więcej okazało się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni z rakiem płuc i mający ten sam SNP w genie NRF2, zdecydowanie lepiej przeżywali chorobę.

Gen NRF2 kontroluje komórkową adaptację do oksydantów i elektrofilów, włączając geny antyoksydacyjne i odtruwające. Chroni też normalne komórki przed toksynami zewnętrznymi.

Japończycy odkryli też, że pacjenci z rakiem płuc, którzy mają allele SNP (-617A) w genie NRF2 w połączeniu z dzikimi allelami genu MDM2, mają lepsze prognozy przeżycia.

Komentarze do: Nowe informacje na temat raka płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz