Szukaj

Odma opłucnowa

Podziel się
Komentarze3

Odma opłucnowa jest to obecność powietrza w jamie opłucnej. Zazwyczaj występuje jednostronnie. Może powstać np. na skutek pęknięcia podopłucnowych pęcherzy rozedmowych płuc w czasie silnego kaszlu, przebicia do jamy opłucnej ropnia "drenowanego" z drugiej strony do oskrzela, pęknięcia jamy gruźliczej lub w następstwie obrażeń pourazowych klatki piersiowej itd.

Przyczyny

Przyczyną jest wydostanie się powietrza z pęcherzyków płucnych i nagromadzenie w przestrzeni między blaszkami opłucnej, która jest cienką błoną wyścielającą zewnętrzną powierzchnię płuc i wewnętrzną powierzchnię klatki piersiowej. W zaistniałej sytuacji uniemożliwione jest napełnianie się płuca powietrzem w czasie wdechu.

W szczególnej postaci odmy odmie wentylowej ilość powietrza uwięzionego w opłucnej wzrasta przy każdym oddechu, uniemożliwiając w końcu całkowicie rozprężanie się płuca przy wdechu.


Objawy
  • nagły ból uciskający w klatce piersiowej, który wystąpił po silnym kaszlu, większym wysiłku fizycznym lub po urazie klatki piersiowej,
  • zazwyczaj szybko narastająca duszność,
  • przyspieszenie tętna,
  • bladość powłok,
  • poty,
  • pogłębiające się ogólne osłabienie,
  • często odczuwane są kłujące bóle w klatce piersiowej, w okolicy ramion lub w nadbrzuszu, niekiedy występuje kaszel bez odkrztuszania wydzieliny.
Wystąpienie opisanych objawów wymaga pilnego wezwania pogotowia ratunkowego, przewiezienia chorego do szpitala, gdzie badanie lekarskie i radiologiczne pozwolą ustalić właściwe rozpoznanie i podjąć odpowiednie leczenie.

Ryzyko zachorowania

Jest znacznie zwiększone u osób chorujących na mukowiscydozę lub rozedmę płuc. Jeśli przyczyną uporczywie nawracającej odmy są duże pęcherze rozedmowe, celowe może się okazać ich operacyjne usunięcie.

Komentarze do: Odma opłucnowa (3)

marietaaa82
marietaaa82 08-06-2009 23:22

Odma u noworodka

1

Witajcie.Mój Wiktorek ma już 5 miesięcy,urodziłam synka 6 stycznia...prawie o miesiąc za wcześnie.Poród był bardzo ciężki,pękł mi pęcherz...wody płodowe gubiłam w szybkim tempie a rozwarcie bardzo pomału.Synek rodził się... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Pela
Pela 12-02-2009 00:38

Odma przy porodzie

1

Cześć. Musze Cie zmartwić, ja w czerwcu 2008 roku urodzilam córkę. Przy porodzie dostałam odme samoistną i podskórną. Na szczęście stalo sie to dopiero po wyjsciu mojej niunki z brzucha. Zaczęło mnie strasznie kłuć w kla... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
izaura22
izaura22 18-09-2008 23:19

odma

1

W wieku 17 lat przechodziłam odmę opłucową samoistną od tego czasu nic się nie działo Teraz mam 22 lata i jestem ciąży Poród to duzy wysiłek fizyczny Czy będe mogła rodzic naturalnie czy grozi mi cięcie cesarskie ?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze