Szukaj

Rekonwalescencja po zapaleniu płuc

Podziel się
Komentarze6

Na zapalenie płuc (pneumonię) co roku choruje w Polsce nawet 1 na 100 osób. Ta choroba, której skutkiem jest zakażenie miąższu płucnego, powoduje, że w naszych płucach tworzy się wysięk i powstają nacieki pozapalne, co z kolei przekłada się na ból w klatce piersiowej, wysoką temperaturę, odkrztuszanie ropnej wydzieliny i dreszcze.

Rekonwalescencja po zapaleniu płuc

Rodzaje zapalenie płuc

Ze względu na miejsce, w którym pacjent zachoruje na zapalenie płuc, dzieli się je na pozaszpitalne i szpitalne. Pozaszpitalne dotyczy tych, którzy w ostatnim czasie nie przebywali w szpitalu, natomiast druga kategoria przeznaczona jest dla chorych, będących hospitalizowanymi w niedalekiej przeszłości (> 48 godzin). Przyczyną zapalenia płuc mogą być wirusy, grzyby lub najczęściej występujące - bakterie.

Leczenie zapalenia płuc

Kluczowe jest tutaj znalezienie źródła zachorowania na pneumonię i stwierdzenie stopnia jej zaawansowania. Najczęściej zapalenie płuc jest leczone antybiotykami, odpowiednio dobranymi przez lekarza, a w zależności od stanu pacjenta podaje się je doustnie lub w cięższych przypadkach dożylnie, w czasie hospitalizacji. W czasie leczenia dużą rolę odgrywa również dieta.

Rekonwalescencja - równie ważna jak samo leczenie

Nawet jeśli kuracja antybiotykowa przynosi widoczne efekty i zbliża się ku końcowi, a pacjent czuje się coraz lepiej i chciałby od razu wrócić do codziennych obowiązków, należy wstrzymać się jeszcze przez jakiś czas i zrobić sobie krótki urlop na okres rekonwalescencji. Przy zapaleniu płuc jest to bardzo ważne, głównie ze względu na powikłania, które mogą nastąpić po niedoleczonej do końca chorobie, jak i na możliwość powtarzania się tej przypadłości w przyszłości.

Chory po przebytej pneumonii, powinien zrezygnować na jakiś czas z wychodzenia do pracy, poświęcić jak najwięcej czasu na odpoczynek oraz przestawić się na oszczędny tryb życia. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia dieta, bogata w owoce i warzywa oraz picie dużej ilości płynów, zwłaszcza jeśli wciąż jeszcze utrzymuje się podwyższona temperatura. Jednym ze skutków zapalenia płuc mogą być trudności z oddychaniem, więc nawet po wyjściu z choroby, należy wstrzymać się od palenia papierosów i starać się nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach.

Nie jest najlepszym pomysłem przyjmowanie na własną rękę dodatkowych farmaceutyków przeciwkaszlowych. Można jednak zastosować leki, które ułatwią choremu odkrztuszanie zalegającej w płucach wydzielony, głównie te zawierające acetylocysteinę i mukosolvan. Jeśli jednak nie chcemy stosować dodatkowych środków chemicznych, można pomóc choremu poprzez stworzenie mu odpowiednich warunków. Najłatwiejszym sposobem na poprawienie komfortu oddychania pacjenta jest nawilżanie powietrza w pokoju, w którym przebywa. Nie musi to być sztuczne nawilżanie za pomocą maszyn, wystarczy powiesić na kaloryferze zwilżony ręcznik. Można także delikatnie oklepywać plecy rekonwalescenta i zadbać o to, by odpoczywał w pozycji półsiedzącej, która jest najkorzystniejsza dla jego układu oddechowego.

Nie jest konieczne oczywiście, aby w okresie rekonwalescencji całkiem odizolować się od ludzi, warto jednak pamiętać, że nie jest wskazane przebywanie w miejscach większych skupisk ludzkich. Źle mogą się także skończyć ciągłe zmiany temperatury pomiędzy ciepłym mieszkaniem i zimniejszym otoczeniem na zewnątrz, które nie pomagają zmęczonym chorobą płucom dojść do siebie, a dodatkowo powodują nadreaktywność oskrzeli i nasilenie się objawów zapalenia płuc. Dlatego najlepszym wyjściem jest pozostanie na jakiś czas w domu, nie należy się jednak przegrzewać, a zadbać o wyważoną temperaturę.

Dlaczego warto zadbać o rekonwalescencję?

Każdy, kto przeszedł zapalenie płuc, z pewnością przyzna, że nie ma najmniejszej ochoty na powtórkę, a ten, komu udało się wyjść z choroby bez konieczności przebywania w szpitalu, na pewno nie będzie miał ochoty w niedalekiej przyszłości do niego trafiać. Aby cieszyć się zdrowiem na dłużej i mieć pewność, że nie nastąpią żadne przykre powikłania, takie jak ropień płuca, płyn w opłucnej oraz ropniak opłucnej, warto zdecydować się na kilka dni odpoczynku i poświęcić je na rekonwalescencję po chorobie. Chociaż w dzisiejszych czasach, powikłania te nie zdarzają się często, to nie można zapominać, że zapalenie płuc to nie to samo co zwykłe przeziębienie i nie należy go bagatelizować.

Autor: Natalia Kocoń

Komentarze do: Rekonwalescencja po zapaleniu płuc (6)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 04-07-2020 04:48

Chlorochina koronawirus leki sprzedam

1

Chlorochina koronawirus leki sprzedam COVID SARS Sprzedaje lek eksperymentalny na koronawirus SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tabletki Nitaquin 250mg chloroquine phosphate po 5zł. Tabletki są odliczane ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
BaśkaR
BaśkaR 21-02-2016 10:59

Jak długo trwa rekonwalescencja po zapaleniu płuc

5

Jak długo trwa rekonwalescencja po zapaleniu płuc? Jestem chora i zastanawiam się jak długo będę jeszcze musiała siedzieć w domu :( eh nie cierpię chorować... zwłaszcza jak człowiek ma na głowie masę obowiązków...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze