Szukaj

Jak wygląda infekcja dróg oddechowych u dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Ze względu na budowę anatomiczną dróg oddechowych można wyróżnić górne i dolne drogi oddechowe. Infekcje górnych i dolnych dróg  oddechowych charakteryzują  odmienne objawy, stopień skomplikowania oraz sposoby rozpoznawania i leczenia.


Zapalenie górnych dróg oddechowych

Objawy:
  • kaszel, szczególnie w nocy
  • zapchany śluzem nos
  • trudności w oddychaniu
  • gorączka
Jeśli przyczyną choroby są bakterie leczenie jest oparte na antybiotykach, natomiast gdy przyczyną są wirusy, leczenie jest objawowe. Pomocne w oddychaniu dziecka jest nawilżanie powietrza w jego sypialni , jak również stosowanie fizjologicznego roztworu soli w postaci kropli do nosa.

Przeziębienie


Należy do najczęstszych postaci zapalenie górnych dróg oddechowych.  U niemowląt od 6 miesiąca życia zaczyna pojawiać się katar, choć u niektórych dzieci występuje już wcześniej. Niemowlęta najłatwiej zarażają się drogą kropelkową od zakatarzonych lub kaszlących osób z jego otoczenia. Stale nawracające się przeziębienie niemowlęcia nie powinno być niepokojące pod warunkiem, że dziecko prawidłowo przybiera na wadze i rozwija się.

Ważne jest aby chore dziecko było zbadane przez lekarza pediatrę oraz konsekwentnie leczone zgodnie z zaleceniami doktora.Ihnfekcje dolnych dróg oddechowych


Dolne drogi oddechowe obejmują tchawicę, oskrzela, płuca zbudowanych z oskrzelików  i pęcherzyków płucnych. Dlatego też zapalenie poszczególnych odcinków ma różnorodne przyczyny i wymaga zróżnicowanej diagnostyki i leczenia.

  • Zapalenie oskrzeli
Głównymi objawami jest gorączka i kaszel. Po paru dniach od początku przeziębienia dziecko zaczyna odkrzuszać wilgotną wydzielinę.  Jeżeli przeoczy się właściwy moment, aby skonsultować się z lekarzem zapalenie oskrzeli może rozwinąć się na płuca.
  • Zapalenie płuc
W przypadku tego rodzaju infekcji leczenie oparte jest na przyjmowaniu antybiotyków od 10- 14 dni. Głównym objawem są duszności, gdyż infekcja prowadzi to do obrzęku błony śluzowej, a tym samym powoduje trudności z cyrkulacją powietrza w płucach. Bardzo często leczenie związane jest z pobytem w szpitalu.

Osłuchiwanie

Jest to część badania lekarskiego. Polega na wyszukiwaniu szmerów, które towarzyszą oddychaniu. Za pomocą słuchawki lekarskiej lekarz słyszy odbierane drżenia wywoływane przez wdychane i wydychane powietrze. Zapalenie poszczególnych części dróg oddechowych można łatwo określić, gdyż podczas zapalenia w różnych odcinkach dróg oddechowych powietrze napotyka przeszkody .

Badanie rentgenowskie


Zdjęcia powstałe po prześwietleniu klatki piersiowej pomagają w potwierdzeniu lub wkluczeniu zapalenia płuc. Badania rentgenowskie pozwalają otrzymać dokładny obraz nasilenia zmian. Dzięki temu możliwy jest wybór optymalnej terapii.

Alergia oddechowa


W Pierwszym roku życia dziecka bardzo często zdarza się, że objawy alergiczne imitują nawracające stany zapalenia dróg oddechowych. Aby dokładnie określić przyczynę nawracającego kaszlu należy wykonać odpowiednie badania specjalistyczne.

Komentarze do: Jak wygląda infekcja dróg oddechowych u dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz