Szukaj

Nieinwazyjna alternatywa dla biopsji wątroby

Podziel się
Komentarze0

Od niedawna polscy pacjenci mają możliwość skorzystania z innowacyjnego, nieinwazyjnego badania wątroby za pomocą testów FibroTest i Fibromax. Metoda opiera się na wykorzystaniu komputerowych algorytmów do analizy wyników kilku parametrów biochemicznych uzyskiwanych z jednej próbki krwi. Badania te są bezpieczniejszą i bardziej skuteczną alternatywą dla biopsji wątroby.W diagnozowaniu chorób wątroby do niedawna biopsja była jedynym badaniem, które pozwalało ocenić stopień uszkodzenia tego narządu. Jednak ograniczenia biopsji, tj. inwazyjność metody, ryzyko powikłań, ryzyko błędu (do 25% zmienności interpretacyjnej biopsji ) i zły stosunek pacjentów, stały się inspiracją do poszukiwań lepszego rozwiązania dla wielu grup naukowców na całym świecie.

Tak powstały testy: FibroTest i FibroMax - nowy standard w nieinwazyjnej diagnostyce wątroby
.

Panel FibroTest składa się z dwóch badań określających stopień zwłóknienia wątroby (Staging) oraz aktywności zapalnej (Grading). FibroMax dodatkowo wskazuje poziom stłuszczenia oraz alkoholowego i niealkoholowego stanu zapalnego tego organu. Samo badanie jest nieskomplikowane - na podstawie zwykłej próbki krwi pobranej od pacjenta przeprowadzana jest analiza wybranych parametrów biochemicznych, które z kolei przetworzone przez opatentowany algorytm dają wynik końcowy testu.


Testy FibroTest-FibroMax po raz pierwszy pozwalają na wprowadzenie nowego standardu nieinwazyjnych badań diagnostycznych, które ze względu na swoją skuteczność i dokładność są realną alternatywą dla biopsji wątroby. Co więcej, umożliwiają diagnozę u pacjentów z przeciwwskazaniami do biopsji. Dzięki swojej prostocie i powtarzalności wyników są idealnym narzędziem nie tylko dla diagnostyki schorzenia - umożliwiają również kontrolę postępów leczenia bez konieczności hospitalizacji i poddawania się zabiegowi obarczonemu ryzykiem powikłań.


FibroTest i FibroMax  zostały opracowane we Francji ponad siedem lat temu przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Terry’ego Poynarda; zyskały uznanie środowiska lekarskiego oraz pacjentów i są obecnie stosowane w niemal pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Ich przydatność dla celów diagnostyki i leczenia chorób wątroby została zweryfikowana na dużej grupie pacjentów z WZW typu B i C oraz z infekcjami mieszanymi HCV/HIV, a także na specyficznych grupach pacjentów takich jak np. dzieci czy pacjenci po przeszczepie nerki. O przydatności i skuteczności testów może świadczyć fakt, że wykonano już ponad 400.000 badań tego typu.

FibroTest i FibroMax dostępne w Polsce!


Podczas XVIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, który odbył się we wrześniu 2009 roku we Wrocławiu metoda została zaprezentowana polskiemu środowisku lekarskiemu. Wykłady o nieinwazyjnych testach do diagnostyki wątroby wygłosili wówczas Prof. dr n.med. Robert Flisiak oraz Doc. dr Włodzimierz Mazur.
Badania FibroTest i FibroMax można wykonać w wybranych placówkach ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA. Ich wykaz znajduje się na www.diag.pl

Komentarze do: Nieinwazyjna alternatywa dla biopsji wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz