Szukaj

Nie możesz rzucić palenia? To wina genów!

Podziel się
Komentarze0

Badania finansowane przez amerykański instytut NIH wykazały, że genetyka może pomóc przewidzieć sukces w rzuceniu palenia oraz nakierować na skuteczną metodę leczenia nikotynizmu. Wyniki badań zostały opublikowane w aktualnym wydaniu American Journal of Psychiatry. Rezultatem tych prac może być opracowanie zindywidualizowanego systemu leczenia uzależnienia od nikotyny.Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, palenie tytoniu jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób i śmierci w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie i paradoksalnie, wiedza Amerykanów na temat skutków uzależnienia od papierosów i jego leczenia jest bardzo duża.

Mimo to, ponad 46 milionów dorosłych Amerykanów pali papierosy. Rocznie odnotowuje się blisko 450 tysięcy zgonów bezpośrednio spowodowanych paleniem tytoniu, a ponad 8,5 miliona osób cierpi na przewlekłe choroby związane z uzależnieniem od nikotyny.


Naukowcy odkryli, że w receptorach nikotynowych występują różne klastry genów - niskiego i wysokiego ryzyka. Podczas przeprowadzenia badań klinicznych, badacze doszli do wniosku, że osoby z klastrami genów niskiego ryzyka potrafią rzucić palenie samodzielnie, wykazując jedynie dobrą wolę. Druga grupa, posiadająca w receptorach nikotynowych klastry genów wysokiego ryzyka, potrzebuje indywidualnie dobranego leczenia farmakologicznego.

Jak się okazało, leki wykorzystywane w leczeniu nikotynizmu w grupie z klastrem genów wysokiego ryzyka, zwiększały szanse na całkowite pożegnanie się z nałogiem. Uznano, że leki są skuteczne, ale należy je dobrać indywidualnie do każdego przypadku.

Badacze twierdzą, że wiedza, która uzyskali w trakcie badań, może przyczynić się nie tylko do leczenia nikotynizmu, ale również może być wykorzystana do wczesnej prewencji.

Komentarze do: Nie możesz rzucić palenia? To wina genów!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz