Szukaj

Nie ma bezpiecznego opalania

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania, prowadzone na GW School of Medicine and Health Sciences (SMHS) przez Edwarda C. De Fabo, Frances P. Noonan i Anastas Popratiloff, zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications. Promieniowanie UV pobudza tworzenie melaniny w skórze (proces opalania), a tradycyjnie uważa się, że w ten sposób jesteśmy chronieni przed rakiem skóry.A jednak, promienie UV to bezpośredni czynnik powstawania czerniaka złośliwego u ssaków, mówi dr De Fabo, emerytowany profesor na SMHS.

Czerniak złośliwy jest najbardziej niebezpiecznym rakiem skóry.

Udało nam się odkryć całkiem nową dla melaniny rolę, kontynuuje dr De Fabo. Oddzieliliśmy UVA od UVB i wystawiliśmy na działanie słońca nasz zwierzęcy doświadczalny model czerniaka, z różnymi zakresami fal, wykorzystując nasz wyjątkowy system lampy UV, zaprojektowany i zbudowany na GW. Dermatolodzy ostrzegali nas od wiele lat, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna opalenizna i nowe dane potwierdzają to.

Badania naukowców z SMHS wykorzystują model ssaków do badań nad czerniakiem złośliwym. W ten sposób udało się wykazać, że indukcja czerniaka przez promieniowanie ultrafioletowe A (320-400 nm) wymaga obecności melaniny i jest powiązane z oksydacyjnym uszkodzeniem DNA w melanocytach.


Dla porównania, promieniowanie ultrafioletowe B (280-320 nm) zapoczątkuje czerniaka w sposób niezależny od pigmentu powiązanego z bezpośrednim uszkodzeniem DNA przez promieniowanie UVB.

Badania naukowców z SMHS opisują niespodziewaną i znacząca rolę melaniny w komórce barwnikowej w genezie czerniaka.

Naszym nowym odkryciem jest również indukcja melaniny przez promieniowanie UV. Ma to znaczenie dla powstawania czerniaka w momencie, gdy skóra odsłonięta ma kontakt tylko z promieniowaniem UVA, a nie UVB, dodaje dr De Fabo.

Jest to szczególnie ważne odkrycie, ponieważ proces tworzenia czerniaka został skorelowany z solarium, jak pokazało wiele badań epidemiologicznych.

Jedyny możliwy powód takiego stanu rzeczy jest taki, że lampy do opalania, stosowane w solariach, są w stanie emitować promieniowanie UVA ponad 12 razy większe niż promieniowanie słoneczne w południe.

Wiadomo teraz, że melanina wraz z UVA powoduje fotoutlenianie, ale proces ten ciągle jest badany. W naszych pracach opisujemy mechanizm powstawania czerniaka, mówi De Fabo.

Badania te sfinansował National Cancer Institute (NCI) i Melanoma Research Foundation.

Czerniak u gryzonia został wywołany przez naukowców z SMHS przy współpracy z doktorem G. Merlino.

Komentarze do: Nie ma bezpiecznego opalania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz