Szukaj

Nerwowość i drażliwość - przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Przyczyn nerwowości i drażliwości jest wiele i często nie zdajemy sobie sprawy, co wyzwala w nas takie emocje. Mają one jednak negatywny wpływ na każdy aspekt naszego życia. Gdy objawy są już mocno nasilone, warto zastanowić się, co tak naprawdę jest tego przyczyną i zacząć zmieniać swój styl życia.

Nerwowość i drażliwość - przyczyny

Objawy wyczerpania i przeciążenia organizmu

Nerwowość i/ lub drażliwość występują, gdy źle sypiasz lub sen jest zbyt krótki. Brak wypoczynku i przeciążenie skutkują także szybkim męczeniem się i osłabieniem organizmu, może wystąpić zespół jelita drażliwego, a nawet depresja. W codziennym funkcjonowaniu dokuczliwy jest przewlekły ból głowy, towarzyszący stale niepokój oraz problemy żołądkowe.

Co zrobić w przypadku wyczerpania i przeciążenia organizmu?

Gdy zauważysz u siebie takie objawy, należy przede wszystkim znaleźć czas, by organizm mógł porządnie wypocząć po pracy i długotrwałym wysiłku psychicznym lub fizycznym. Do prawidłowego funkcjonowania, potrzebujemy nie tylko relaksu, ale także snu. Dorosły człowiek powinien sypiać około 7-8 godzin na dobę. Te potrzeby są różne, ale powinniśmy znaleźć kilka godzin dziennie, by wprowadzić mózg w fazę snu głębokiego. Dzięki niej, organizm wzmacnia odporność i walczy z chorobami, następuje jego regeneracja. Warto zmienić sposób odżywiania – jeść dużo warzyw, a mało cukru, który jeszcze bardziej pobudza. Zrezygnować należy z wieczornego picia kawy, herbaty zielonej i czerwonej, a także napojów słodzonych i dużej ilości alkoholu. Na dwie, trzy godziny przed snem, pomóc może krótki spacer, a tuż przed zaśnięciem można poczytać spokojną, nie pobudzającą książkę. Oglądanie telewizji w łóżku pobudza nasz mózg i utrudnia zasypianie, nie jest więc wskazane w przypadku takich problemów.

Objawy meteoropatii

Występują nerwowość i/lub drażliwość przy niektórych warunkach pogodowych lub zmianach pogody, w szczególności dotyczy to osób wrażliwych. Także te z dawnymi złamaniami lub bliznami, mogą odczuwać ból w tych miejscach, cierpią również osoby z reumatyzmem. Zmiana pogody powoduje migreny, zmęczenie, osłabienie i kłopoty z koncentracją. W skrajnych przypadkach występuje apatia i depresja.

Co zrobić w przypadku meteoropatii?

Podczas takich dni, nie obciążać organizmu nawałem obowiązków – to tylko nasili dolegliwości. Nie ma leku na meteoropatię, ale można jej zapobiegać. Badania dowiodły, że jej objawy łagodzi uprawianie sportu – aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, które podnoszą poziom szczęścia w organizmie. Pomaga także rozmowa z przyjaciółmi, rodziną, która rozluźni napięcie. Postaraj się poznać samego siebie – zastanów się, kiedy występuje drażliwość i inne objawy i organizuj te dni tak, by sprawiać sobie wtedy przyjemność i nie przemęczać organizmu.

Objawy przedawkowania używek

Nerwowość po wypaleniu zbyt dużej ilości tytoniu, wypiciu kilku filiżanek kawy za dużo, zwiększonej dawki alkoholu, cukru i innych używek. Papierosy powodują częsty kaszel z wydzieliną, zadyszkę,  mniejszą wydolność organizmu, a także choroby płuc, serca, żołądka, jelit, przełyku i krtani.  Kofeina wzmaga ból głowy, bezsenność i podrażnienia żołądka. Alkohol wypłukuje witaminy z organizmu, prowadzi do marskości wątroby, problemów z sercem i żołądkiem. Zaburza zdolności oceny sytuacji i samego siebie, przyczynia się do depresji. Inne używki, szczególnie tak zwane „twarde” narkotyki, powodują podobne objawy, często doprowadzając do śmierci z przedawkowania.

Co zrobić w przypadku przedawkowania używek?

Najlepszym posunięciem jest ograniczenie palenia, picia kawy i alkoholu oraz spożycia cukru. Dobrze byłoby całkiem zrezygnować z tytoniu oraz innych narkotyków. Należy zadbać o odpowiednią ilość snu, przebywać dużo na świeżym powietrzu. W przypadku spożywania dużej dawki kofeiny, trzeba dużo pić, by nadrobić wypłukaną z organizmu wodę. Gdy zauważymy, że nie możemy bez alkoholu lub innych używek wytrzymać dłuższego czasu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Objawy problemów psychicznych i konfliktów wewnętrznych

U każdego człowieka zazwyczaj pojawiają się inne symptomy. Jednak najczęściej obserwowane to nerwowość i niepokój wewnętrzny, zaburzenie relacji społecznych, trudności z podstawowymi czynnościami, stany lękowe, depresja i wiele innych, niezdiagnozowanych objawów, występujących przy problemach psychicznych.

Co zrobić w przypadku problemów psychicznych?

Musisz postarać się zachować spokój i zapanować nad nerwami i emocjami. Należy zastanowić się, co wytrąca nas z równowagi i powoduje nasze problemy. Może przyczyną jest nawał obowiązków i potrzebujemy odpoczynku, krótkich wakacji. Pomóc mogą również metody relaksacyjne, takie jak trening oddechowy, medytacja, muzyka, joga itd. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie sami sobie pomóc, należy skonsultować się z terapeutą lub psychiatrą, który pomoże rozwiązać problemy i zapobiegnie powstawaniu konfliktów wewnętrznych.

Objawy stosowania diety

Podczas odchudzania się musisz odmówić sobie wielu przyjemności, co powoduje frustrację i prowadzi do nerwowości i drażliwości. Wynika to przede wszystkim z ograniczeniea cukru w jadłospisie, który w umiarkowanych ilościach działa relaksująco. Podczas diety pojawia się chęć podjadania oraz poczucie ograniczenia i wymuszanie u siebie zmiany nawyków żywieniowych. Organizm buntuje się przeciwko odebraniu mu „starych” przyzwyczajeń, więc stajemy się bardziej nerwowi.

Co zrobić podczas odchudzania?

Jeśli zauważyłaś u siebie wyżej wymienione objawy, to najlepiej zmień dietę, którą obecnie stosujesz. W twoim menu powinny znaleźć się pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, twarogi, serki, jogurty, zboża, warzywa strączkowe, chude mięso i ryby. W wielu dietach zalecane jest pić zieloną i czerwoną herbatę, ale należy zrezygnować z niej w godzinach popołudniowych, ponieważ pobudza i będzie wzmagać nerwowość i drażliwość. Szukaj produktów zawierających witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez i kwasy omega-3. Jeśli zrzucenie wagi jest konieczne, należy skonsultować się z dietetykiem, który opracuje dietę, indywidualnie przystosowaną do organizmu. Pamiętaj, że każdy człowiek ma inne potrzeby, dlatego nie ma diety uniwersalnej, a te najbardziej popularne powodują często efekt jo-jo, czyli powrót do poprzedniej lub nawet wyższej wagi.

Objawy działania ubocznego leków, środków znieczulających i preparatów odchudzających

Jest ich tyle, ile dostępnych na rynku środków. Każdy z leków powoduje inne skutki uboczne, z którymi należy zapoznać się przed ich zażywaniem. Mogą powodować nerwowość, zmiany skórne, wymioty, biegunkę, w skrajnych przypadkach depresję i wiele innych.

Co zrobić w przypadku wystąpienia takich objawów?

Przed zastosowaniem leków, koniecznie przeczytaj ulotkę, dołączoną do opakowania, nawet jeśli zostały one wypisane przez lekarza. Gdy któryś z występujących objawów jest wymieniony w ulotce stosowanego leku, należy natychmiast odstawić lek i skonsultować się z lekarzem. Objawy po środkach znieczulających powinny minąć w ciągu kilku godzin, jeśli nie – konieczna będzie wizyta u lekarza. W przypadku preparatów odchudzających, które nie są sprzedawane na receptę, a wywołują nerwowość i inne objawy, odstaw je i zapytaj o radę lekarza rodzinnego lub dietetyka.

Paulina Padzik

Komentarze do: Nerwowość i drażliwość - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz