Szukaj

Naukowcy znaleźli powiązania między miesiącem urodzin a zdrowiem

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku opracowali nową metodę obliczeniową, która pozwala na określenie zależności pomiędzy miesiącem urodzenia a ryzykiem zachorowania. Przy pomocy stworzonego przez nich algorytmu zbadano dokumentację medyczną pacjentów z Nowego Jorku i wyszczególniono 55 chorób, które można było powiązać z konkretnymi miesiącami urodzenia. Przeprowadzona analiza wykazała, że osoby urodzone w maju są najmniejszym stopniu narażone na zachorowanie, natomiast osoby, których data urodzenia przypada na październik mają największą szansę zachorować.

Te wyniki mogą pomóc naukowcom w odkrywaniu nowych czynników ryzyka wystąpienia poszczególnych chorób - stwierdza jeden z autorów badania, dr Nicholas Tatonetti, adiunkt zajmujący się informatyką biomedyczną w Centrum Medycznym Uniwersytetu Columbia.

Badania opublikowane zostały w Journal of American Medical Informatics Association. Naukowcy planują powtórzyć swoje badania, wykorzystując dane z kilku innych lokalizacji, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. Chodzi o to, aby przeanalizować jak zmieniać się będą wyniki w zależności od pory roku i czynników środowiskowych występujących w różnych miejscach. Autorzy projektu mają nadzieję, że po odkryciu, co wpływa na to, że ryzyko zachorowania związane jest z miesiącem urodzenia, uda im się zmniejszyć ryzyko pojawienia się danej choroby.

Wcześniejsze badania, które koncentrowały się na konkretnych chorobach, takich jak ADHD czy astma, sugerowały związek pomiędzy miesiącem urodzenia a wystąpieniem choroby, ale nie zostały przeprowadzone w tym kierunku żadne większe analizy. To zmotywowało naukowców z Uniwersytetu Columbia, którzy zestawili 1688 chorób z miesiącami urodzin i dokumentacją medyczną 1,7 mln pacjentów leczonych w Nowym Jorku w szpitalu NewYork-Presbyterian Hospital i Centrum Medycznym Uniwersytetu Columbia w latach 1985-2013.

Analiza danych pozwoliła na wykluczenie ponad 1600 powiązań i potwierdzenie 39 zależności odnotowanych wcześniej w literaturze medycznej. Dodatkowo naukowcy odkryli 16 nowych związków, w tym dziewięć dotyczących chorób serca, które są główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Autorzy badania przeprowadzili testy statystyczne, aby potwierdzić, że żadna z 55 chorób, dla których znaleziono powiązania, nie wystąpiła przypadkowo.

Ważne, aby zbytnio nie denerwować się tymi wynikami, gdyż co prawda znaleziono znaczące powiązania pomiędzy miesiącem urodzenia a ryzykiem zachorowania, to jednak prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nie jest wcale takie duże - podkreśla Dr. Tatonetti. Odkryta zależność nie jest tak znacząca, jeżeli zestawimy ją z bardziej istotnymi czynnikami, takimi jak dieta czy aktywność fizyczna.

Komentarze do: Naukowcy znaleźli powiązania między miesiącem urodzin a zdrowiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz