Szukaj

Napoje energetyczne prowadzą do złych zachowań wśród młodzieży

Podziel się
Komentarze0

Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Minesota i Duke Unversity w Durham, NC odnalazły związek między spożywaniem energetycznych napojów przez młodych ludzi, a zwiększonym spożyciem innych słodkich napojów, wzmożoną chęć palenia papierosów i korzystania z mediów internetowych.

Specjaliści ze służb zdrowia martwią się gwałtownym wzrostem popularności napojów energetycznych w ostatnich latach, które zawierają wysoki poziom cukru, kofeiny i kalorii. Nastąpił spadek spożycia napojów bezalkoholowych i owocowych, a potroiła się liczba pitych napojów energetycznych wśród młodzieży.

Zła energia, powoduje złe nawyki

Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w Journal of Nutrition Education and Behavior. Zebrali dane od 2,793 nastolatków z 20 szkół publicznych, gimnazjów i liceów z obszaru Mineapolis – St. Paul w trakcie roku szkolnego 2009 – 2010. Uczniowie podawali informacje, dotyczące ich wzrostu, masy ciała, częstotliwości picia napojów dla sportowców, spożywania śniadania, palenia papierosów, aktywności fizycznej, czasu spędzonego na grach video i oglądaniu telewizji. Naukowcy odkryli, że spożywanie napojów energetycznych, przyczynia się do wzrostu niezdrowych zachowań.

Istnieje związek między paleniem, piciem słodkich napojów, spędzaniem godzin przed TV lub graniu w gry video, a spożywaniem drinków energetycznych. Autorka Badań – Nicole Larson wyjaśnia: Wśród chłopców tygodniowe ilości wypitych napojów energetycznych w ciągu tygodnia, miały istotny wpływ na częstsze oglądanie TV. Chłopcy pijący te napoje, spędzali 1 dodatkową godzinę więcej przed telewizorem, niż ci, którzy ich nie pili. Pijący również grali w gry o 4 godziny więcej.

Dr Larson i jej zespół zaapelowali o konieczności promowania zdrowych napojów i nawyków nawadniania się wśród młodzieży.

Co na to wszystko służba zdrowia?

American Academy of Pediatrics (AAP) uważa, że napoje izotoniczne powinny być spożywane jedynie po długotrwałym, fizycznym wysiłku. Nie powinno się ich pić w międzyczasie, ponieważ nie oferują one żadnych korzyści zdrowotnych, a jedynie powodują nadmierną stymulację układu nerwowego.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) informuje, że około 73% dzieci spożywa kofeinę codziennie, a 20% nastolatków uważa napoje energetyczne za bezpieczne. Aktualne wytyczne Food and Drug Administration (FDA) nie wymagają umieszczenia na etykietach napojów kofeinowych lub pobudzających informacji ostrzegawczych o szkodliwości produktu.

Opracowała: Agata Sugak


Komentarze do: Napoje energetyczne prowadzą do złych zachowań wśród młodzieży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz