Szukaj

Nadmierna stymulacja drugiego mózgu

Podziel się
Komentarze0

Zaburzenia trawienia mogą być związane z zaburzeniami perystaltyki jelit, za którą odpowiedzialny jest ich układ nerwowy. Michel Neunlist z Instytutu chorób układu pokarmowego (Imad) w Nantes twierdzi, że patofizjologia zespołu jelita drażliwego (IBS) nie jest jeszcze znana, ale jej objawy mogą zidentyfikować wiele zjawisk zachodzących w jelicie.Badając chorobę, naukowcy mogli stwierdzić, że pacjenci z IBS często wykazują zwiększoną wrażliwość na bodźce bólowe odbierane przez ośrodkowy układ nerwowy (mózg).

Zaburzenia trawienia mogą być przyczyną zaburzeń perystaltyki jelit związanej z układem nerwowym jelit, który często uważany jest za nasz drugi mózg.

Jelita są najbardziej unerwioną strefą organizmu i to właśnie te sieci nerwowe są odpowiedzialne, w sposób automatyczny, za niektóre funkcje trawienne tj. ruch perystaltyczny, który przesuwa pokarm w jelicie.

Układ nerwowy jelit otrzymuje wiele informacji przez ścianę jelita, ale w przypadku IBS wydaje się ona być bardziej porowata niż u osób zdrowych i pozwala przejść cząsteczkom, które normalnie są zamknięte wewnątrz przewodu pokarmowego.

Produkcja serotoniny


Cząsteczki z wnętrza jelit mogą powodować hiperstymulację jelitowego układu nerwowego (nieprawidłowa perystaltyka jelit) oraz ośrodkowego układu nerwowego (ból).

Informacje te mogą pochodzić z bakterii obecnych w jelicie, których równowaga jest modyfikowana w IBS, oraz które produkują neuroprzekaźniki. Dotyczy to również niektórych komórek ścian jelita: komórek enteroendokrynowych i w szczególności komórek enterochromafinowych, które regulują różne funkcje trawienne, i które w przypadku IBS są zmodyfikowane.

W ten sposób można stwierdzić także istnienie niedoboru lub nadmiaru produkcji serotoniny, tak samo jak zjawisko mikrozapalenia zaobserwowane na poziomie błony śluzowej jelita.

Komórki tuczne zaangażowane w tę reakcję zapalną wydzielają neuroprzekaźniki, tj. serotoninę, które mogłyby stymulować zarówno jelitowy, jak i ośrodkowy układ nerwowy. Wzdęcia, które powodują rozdęcia jelit, mogłyby także sprzyjać nadwrażliwości, ale też nadmiernej czujności na ból, jak zakładają naukowcy.

Obserwacje te prowadzą do hipotez dotyczących mechanizmów choroby, ale nie pozwalają jej wyjaśnić. Jednakże, otwierają one ścieżki terapeutyczne prowadzące do zatrzymania symptomów, nawet jeśli przyczyny nie są jeszcze znane.

Dlatego właśnie niektórzy lekarze przepisują pacjentom małe dawki leków przeciwdepresyjnych, regulujących serotoninę, jako strategię przeciwzapalną.

Cząsteczki działające na perystaltykę jelit są obecnie badane. Naukowcy starają się również zrozumieć różnorodność objawów po to, by opracować terapię odpowiednią dla każdej grupy pacjentów o podobnym profilu.

Komentarze do: Nadmierna stymulacja drugiego mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz