Szukaj

Migrena - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze1

Silne bóle głowy, trwające nawet kilka godzin, utrudniają normalne funkcjonowanie i mogą być oznaką migreny – choroby przewlekłej, na którą cierpi aż 20% populacji.

Migrena - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest migrena?

Są to silne, pulsujące bóle głowy, które wynikają z rozszerzenia się naczyń krwionośnych w mózgu i uwolnienia z włókien nerwowych substancji chemicznych, które powodują stany zapalne, a wraz z nimi silny ból i dalsze rozszerzania się tętnic.

Migrena zaliczana jest do chorób przewlekłych, gdyż może trwać nawet do 72 godzin! Mogą towarzyszyć jej wymioty, nudności, biegunka, uczucie zimnych dłoni i stóp, które wynika ze spowolnionego krążenia krwi, czy zwiększona wrażliwość na dźwięk i światło. Na migrenę częściej cierpią kobiety, chociaż nie wyklucza się całkowicie jej występowania u mężczyzn. Pojawia się ona głównie miedzy 15., a 55. rokiem życia i w dużej mierze jest chorobą pokoleniową. Osoby, które cierpią na pulsujące bóle głowy, przyznają, że nie są odosobnionym przypadkiem w rodzinie.

Przyczyny migreny

Nie zawsze można wskazać konkretną przyczynę migreny. Najczęściej specjaliści uważają, że jej źródło ma podłoże genetyczne: ludzie rodzą się już z predyspozycją do nadwrażliwości neuronaczyniowej.

Wśród czynników wyzwalających migrenowe bóle głowy znajdą się również: nadużywanie alkoholu, papierosy, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wahania hormonalne, tabletki antykoncepcyjne, nieregularny sen, zaburzenia odżywania, stres, reakcje alergiczne, doznania zmysłowe: jasne światło, intensywne zapachy, głośne dźwięki. Mroczki przed oczami, nadwrażliwość na światło, dźwięk, zapach, nudności, rozdrażnienie czy wrażenie pulsowania głowy – to bez wątpienia czynnik zwiastujące migrenę.

Rodzaje migreny

Połowiczne niedowidzenie, ból skoncentrowany w okolicach oczodołów, nudności, wymioty, zaburzenie widzenia bądź utrata ostrości to symptomy klasycznej migreny, czyli inaczej ocznej. Chory może cierpieć też na migrenę z aurą, która trwa zazwyczaj ok. 3 h. Towarzyszą jej nudności, trudności w mówieniu, silny ból głowy, zaburzenia wzroku czy paraliż rąk.

Istnieje również rodzaj migreny, nazywany śniegiem optycznym. Objawy są takie same jak podczas aury migrenowej, jednak chory nie skarży się na bóle głowy. Stan migrenowy to silny, pulsujący ból głowy, trwający nawet do trzech dni. Występują wówczas wymioty, zaczerwienienia skóry, nadmierne pocenie, łzawienie, obfita wydzielina z nosa oraz zaburzenia gospodarki wodnej organizmu.

Kolejny rodzaj migreny to migrena skojarzona. U chorego występują wówczas zaburzenia funkcji językowych, drętwienia, mrowienia, niedowład kończyn czy nawet padaczka. Towarzyszą temu silne, pulsujące bóle głowy i niekiedy porażenia mięśni okoruchowych. Ten ostatni objaw występuje również, gdy mówimy o migrenie okoporaźnej, czyli bólach głowy, którym towarzyszy opadnięcie powieki, upośledzenia ruchów gałek ocznych czy podwójne widzenie.

Leczenie migreny

Czasami, aby uporać się z bólami migrenowymi wystarczą zmiany stylu życia. Regularne ćwiczenia fizyczne, modyfikacja diety, cykliczny rytm snu, picie dużej ilości wody czy unikanie stresu. Zimny kompres, olejki aromatyczne, okłady na skroń z surowego ziemniaka, czy plastrów cytryny również mogą przynieść ukojenie, przy migrenowych bólach głowy.

Gdy domowe sposoby nie skutkują, należy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie tabletki – niektóre sprzedawane są wyłącznie na receptę.

Beata Marcinowska

Komentarze do: Migrena - przyczyny, objawy, leczenie (1)

malina30
malina30 31-05-2015 18:31

Migrena

1

Czytałam, że jeszcze dobrymi sposobami jest joga, akupunktura… Co nie zmienia faktu, że zmiany w jedzeniu są podstawą. No i porządny sen :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze