Szukaj

Na narty bez urazów!

Podziel się
Komentarze0

Sporty zimowe stają się coraz bardziej popularne. Różnorodność ofert i możliwości aktywnego wypoczynku sprawia, że dzisiaj niemal każdy może pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Nic więc dziwnego, że na stok wybiera się coraz więcej Polaków. Naderwane ścięgna czy zwichnięte kości to tylko przykłady z długiej listy kontuzji, które mogą pokrzyżować nasze plany. Jak więc ustrzec się przed urazami zimą?


Niektórzy myślą, że kask i ochraniacze to najlepsza ochrona przed wszelkimi kontuzjami. Oczywiście są one niezbędne, ale zanim wyruszymy na stok warto najpierw zacząć od zabezpieczenia swojego organizmu. Wiadomo, że nikt z nas nie ma kości wykonanych z tytanu czy stali. Można je jednak odpowiednio wzmocnić.

Jak pokazują badania, nasza dieta jest zbyt uboga w białko i wapń – składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni, zbudowania mocnych kości i zębów. By zmienić tę sytuację, wystarczy do codziennego menu włączyć mleko i jego przetwory. Już dwie szklanki mleka wypijane codziennie przez dorosłych, a trzy przez dzieci i młodzież, pozwalają na 100 proc. pokrycie zapotrzebowania organizmu na wapń. A ten, wbrew obiegowej opinii, jest nie tylko głównym budulcem kości i zębów, ale przyczynia się również do prawidłowego funkcjonowania mięśni, dzięki czemu organizm jest mniej podatny na wszelkie urazy.

Co jednak jeśli już w czasie zimowych szaleństw dojdzie do kontuzji? Wówczas wapń pomoże nam w odpowiednim krzepnięciu krwi, poprawi metabolizm energetyczny i zapewni właściwe przekaźnictwo nerwowe.


Warto zatem przygotowania do wyjazdu na ferie rozpocząć od przyjrzenia się swojej diecie i diecie swoich najbliższych. Jeśli zauważymy, że nie jest ona odpowiednio skomponowana, a posiłki spożywamy nieregularnie, w biegu i zdarza nam się zastępować pełnowartościowe jedzenie niezdrowymi przekąskami, to nie czekajmy ze zmianami do kolejnego poniedziałku. Zacznijmy stopniowo wprowadzać racjonalne nawyki żywieniowe do codziennego menu. A w nim nie może zabraknąć mleka i jego produktów. Te są równie istotne dla dzieci jak i dla dorosłych – szczególnie w czasie zimowego szaleństwa, kiedy trzeba wzmocnić organizm przed czekającymi na niego wyzwaniami.****
O Polskiej Izbie Mleka

Polska Izba Mleka jest największą organizacją branży mleczarskiej w Polsce. Została utworzona z inicjatywy środowiska mleczarskiego - spółdzielni i zakładów mleczarskich oraz firm z nimi współpracujących. Polska Izba Mleka liczy ponad 70 członków. W gronie podmiotów zrzeszonych znajdują się największe firmy mleczarskie oraz firmy „okołomleczarskie”. Głównym celem Polskiej Izby Mleka jest ścisła współpraca jej członków i partnerów na rzecz rozwoju, kreowania pozytywnego wizerunku i promocji polskiego mleczarstwa w Polsce, jak i poza granicami.

O Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) została utworzona w 1995 roku na skutek oddolnego ruchu hodowców bydła i producentów mleka, którym przyświecała idea decentralizacji i pełnego uspołecznienia hodowli w Polsce. Jest organizacją niezależną, dobrowolną i samorządną zrzeszającą w swoich szeregach ponad 9 200 członków skupionych w 18 związkach regionalnych hodowców bydła i producentów mleka oraz 2 związki rasowe (Polski Związek Bydła Simentalskiego oraz Krajowy Związek Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego). Są to hodowcy indywidualni, gospodarstwa państwowe, spółki Skarbu Państwa i prywatne, gospodarstwa spółdzielcze i dzierżawione.

Komentarze do: Na narty bez urazów!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz