Szukaj

Miedź zmniejsza ryzyko zakażeń na lotniskach

Podziel się
Komentarze0

Lotnisko im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku jest największym wśród portów lotniczych w Ameryce siedliskiem bakterii. Zagrożeniom przeciwdziała zastosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej.Internetowy magazyn naukowy PLOS One, bazując na przeprowadzonych badaniach naukowych, opublikował ostatnio  listę  40 największych amerykańskich lotnisk, których warunki sprzyjają wybuchowi pandemii.


W tworzeniu modelu ryzyka rozprzestrzeniania się patogenów chorobotwórczych naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) wzięli pod uwagę takie czynniki jak m.in. położenie geograficzne lotnisk, przepływ pasażerów oraz sieci połączeń lotniczych. Listę największych „siedlisk zarazków” otwiera port lotniczy im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku.

Gdyby naukowcy przyjrzeli się przykładowi brazylijskiego lotniska, być może uwzględniliby w swoim modelu jeszcze inny czynnik, który gra istotną rolę w kontrolowaniu ryzyka zakażeń – wykorzystanie miedzi. 

Pod koniec 2011 roku na lotnisku Congonhas, jednym z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Brazylii, zainstalowano powierzchnie dotykowe z miedzi – poręcze, barierki i lady. Podczas gdy tradycyjne powierzchnie stanowią nośnik infekcji – dotyk lub kichnięcie pozostawiają zarazki, które mogą przetrwać i rozmnażać się przez kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy- miedź oraz jej stopy (określane wspólną nazwą miedzi przeciwdrobnoustrojowej) są z natury przeciwdrobnoustrojowe. Oznacza to, że bakterie, wirusy i grzyby są skutecznie zwalczane przez całą dobę, nawet pomiędzy standardowym sprzątaniem.

W związku z faktem, iż około 80% infekcji przenoszonych jest przez dotyk, interesujący wpływ na przedstawioną ocenę ryzyka miałoby uwzględnienie w niej zastosowania miedzi.


Badania bakteriologiczne przeprowadzone w porcie lotniczym Congonhas wykazały znaczny spadek zanieczyszczeń na nowych powierzchniach dotykowych wykonanych z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. W badaniach zanotowano poziom zanieczyszczeń na powierzchniach dotykowych z miedzi równy 10 jednostkom tworzącym kolonie (ang. CFU - colony forming units) na cm2. W przypadku powierzchni wykonanych ze stali nierdzewnej poziom zanieczyszczenia może wynosić nawet 800 CFU/cm2. 


Oprócz niewątpliwej zalety miedzi, jaką jest obniżanie poziomu zanieczyszczeń i tym samym zmniejszanie ryzyka zakażeń wśród podróżnych, powierzchnie miedziane mają nowoczesny wygląd i są atrakcyjne estetycznie.


****
Więcej informacji o przeciwdrobnoustrojowych właściwościach miedzi oraz spis miedzianych produktów i instalacji z całego świata na stronie www.antimicrobialcopper.org.

Barierki i lady z miedzi przeciwdrobnoustrojowej na lotnisku Congonhas w São Paulo w Brazylii.

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) www.pcpm.pl jest częścią Europejskiego Instytutu Miedzi (European Copper Institute ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi i jej przetwórców do działań na rzecz zwiększania jej zastosowań w gospodarce zarówno naszego kraju jak i krajach Europy Środkowej. Jego działalność koordynowana jest oraz współfinansowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Miedzi (International Copper Association ICA) z siedzibą w Nowym Jorku.
PCPM powstało i działa, by tworzyć warunki na rynku dla zwiększenia konsumpcji na produkty z miedzi i jej stopów. Stawia sobie za cel wszechstronne przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania miedzi, pragnie, by stała się ona materiałem uznanym i pożądanym w dziedzinach takich jak: energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska, czy też zdrowie człowieka.

European Copper Institute (ECI) www.eurocopper.org jest organizacją zrzeszającą światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze (reprezentowane przez International Copper Association, Ltd) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w nowoczesnym społeczeństwie. ECI działa w oparciu o Centralę w Brukseli oraz sieć 11 Centrów Promocji Miedzi w całej Europie, której częścią jest PCPM.

Komentarze do: Miedź zmniejsza ryzyko zakażeń na lotniskach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz