Szukaj

Małoinwazyjny sposób na ostre bóle stawów biodrowych

Podziel się
Komentarze0

Endoprotezoplastyka stawów często traktowana jest jak ostateczność. Tymczasem okazuje się, że im szybciej przeprowadzimy operację uszkodzonego stawu, tym lepszy efekt osiągniemy. Stosując metodę małoinwazyjną, poniesiemy dużo mniejsze ryzyko komplikacji i znacznie skrócimy czas powrotu do sprawności fizycznej.Endoprotezoplastyka to…To zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu uszkodzonego organu (np. stawu biodrowego czy kolanowego) i zastąpieniu go endoprotezą - sztucznym elementem przejmującym funkcje zmienionej chorobowo struktury.
Endoprotezoplastykę stosuje się w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, urazów powstałych w wyniku wypadków komunikacyjnych czy sportowych, np. złamania szyjki kości udowej, a także w przypadku wad wrodzonych. Zabieg ten nie jest więc przeznaczony wyłącznie dla ludzi starszych, jak zwykło się przypuszczać.

- W Szpitalu Medicover obserwujemy coraz częściej pacjentów w wieku 30-40 lat wymagających endoprotezoplastyki. Bardzo aktywny tryb życia, czyli wzrost liczby urazów, w tym wypadków i kontuzji przy uprawianiu sportu z jednej strony, a z drugiej nadwaga spowodowały, że coraz większa liczba młodych Polaków cierpi na silne bóle stawów - powiedział dr hab. n. med. Maciej Kielar, kierujący kliniką … ze Szpitala Medicover.

Wszystko zaczęło się…

Próby wszczepiania stawów biodrowych rozpoczęły się dość wcześnie, bo jeszcze w okresie międzywojennym, choć operacje endoprotezoplastyki upowszechniły się dopiero w latach 70. XX wieku. W Polsce nastąpiło to trochę później, bo na przełomie lat 70. i 80. Z czasem metoda stała się popularna i standardowo wykonywana przy zwyrodnieniach stawów biodrowych. Sytuacja taka utrzymywała się do 2006 roku, kiedy to lozański chirurg dr Jacques Blanchard, po 3 latach badań, udoskonalił technikę wszczepiania implantu stawu biodrowego opracowaną przez prof. Rottingera i przedstawił jej małoinwazyjny wariant. Była to niemała rewolucja w endoprotezoplastyce.

W endoprotezoplastyce zmieniło się wiele…


Endoprotezoplastyka u większości pacjentów budzi duży niepokój. Obawiają się bólu, odrzucenia protezy przez organizm oraz długiej rekonwalescencji. Jeszcze niedawno obawy te były częściowo uzasadnione. Dzisiaj, dzięki zastosowaniu metody tzw. „małoinwazyjnego dostępu operacyjnego” oraz najnowocześniejszych protez, czas powrotu do zdrowia jest znacznie krótszy i przede wszystkim mniej bolesny.

Szpital Medicover jako jedna z nielicznych placówek szpitalnych w Polsce oferuje zabieg endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych metodą małoinwazyjną. Dzięki niej pacjent już następnego dnia po operacji może poruszać się, a w ciągu 5-10 dni wrócić do domu. Oczywiście, czas ten w dużym stopniu uzależniony jest od stopnia uszkodzenia stawu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku konieczności operacji dwóch stawów biodrowych, kolejne zabiegi musi dzielić od siebie okres ok. 3-6 miesięcy.

Operację endoprotezoplastyki stawu biodrowego metodą małoinwazyjną przeprowadza się w ciągu 48 godzin od momentu przybycia pacjenta do szpitala. W tym czasie dobierany jest odpowiedni rodzaj i rozmiar protezy (ma na to wpływ stopień uszkodzenia stawu biodrowego). W zależności od wskazań medycznych, stosowane są systemy bezcementowe lub cementowe. Pierwszy z nich zaleca się osobom młodszym ze względu na elastyczność i większą wytrzymałość, drugi natomiast osobom starszym, gdyż odznacza się większą stabilnością. Protezy najnowszej technologii mogą służyć pacjentowi nawet 15-20 lat.


Precyzja i jeszcze raz precyzja…

Przeprowadzenie operacji endoprotezoplastyki stawów biodrowych metodą małoinwazyjną jest znacznie trudniejsze od tradycyjnej operacji. Wymaga niezwykłej precyzji, szczególnie podczas umiejscawiania protezy, dlatego głównemu chirurgowi dokonującemu operacji bardzo często asystuje jeszcze dwóch lekarzy specjalizujących się w operacjach ortopedycznych.

- Endoprotezoplastyka przeprowadzana metodą małoinwazyjną nie jest operacją prostą,  dlatego też w Szpitalu Medicover zabiegi przeprowadza zespół doświadczonych lekarzy reprezentujących czołowy ośrodek chirurgii stawu biodrowego w Polsce. Dodatkowo stosuje się najnowocześniejszy sprzęt chirurgiczny oraz protezy najlepszych producentów - podkreśla dr hab. n. med. Maciej Kielar.

Ciesz się życiem bez bólu!

„Moje życie było koszmarnym połączeniem połykania niezliczonej ilości środków przeciwbólowych (…) oraz wstrzykiwania w staw biodrowy drogich zastrzyków (…). Przynosiło poprawę, lecz na krótką metę. W 2003 oraz 2008 roku przeszedłem operacje endoprotezoplastyki w obu biodrach. Uwierzcie mi, życie stało się o wiele piękniejsze i weselsze!!!” pisze Jacek M. na portalu Poradnia.pl. Według dr. Blancharda operacja endoprotezoplastyki przeprowadzona metodą małoinwazyjną jest na tyle skuteczna, że 8 na 10 pacjentów po poddaniu się jej zastanawia się, dlaczego nie uczyniło tego wcześniej.

Na świecie, w blisko połowie przypadków, zabiegi endoprotezoplastyki stawów wykonywane są z dostępu małoinwazyjnego. W Polsce niestety tylko nieliczne ośrodki oferują ten sposób leczenia. Wśród nich jest Szpital Medicover.

Komentarze do: Małoinwazyjny sposób na ostre bóle stawów biodrowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz