Szukaj

Jak ćwiczyć, aby pomóc kręgosłupowi?

Podziel się
Komentarze0

W leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa rehabilitacja odgrywa niebagatelną rolę. Warto więc zapoznać się z zestawem prostych ćwiczeń, pomocnych w walce z problemami z kręgosłupem. Dużą ich zaletą jest to, że możemy wykonywać je sami chociażby w domu.

Jak ćwiczyć, aby pomóc kręgosłupowi?

Nie daj się bólowi!


Problemy zwyrodnieniowe kręgosłupa wiążą się z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, ale i innymi, poważniejszymi symptomami. Zwyrodnienie kręgów może doprowadzić do ucisku rdzenia kręgowego oraz korzenia nerwów, co skutkować może występowaniem rwą kulszowej oraz drętwieniem kończyn.

Wszelkie odejścia od normy zaobserwowane na odcinku szyjnym kręgosłupa mogą również powodować zawroty głowy, drętwienia ramion, a czasami nawet zaburzenia świadomości. Dlatego też żadnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie możemy bagatelizować. W procesie leczenia dużą rolę odgrywa rehabilitacja oraz fizykoterapia. Ćwiczenia stają się więc koniecznością.

Pytanie: co ćwiczyć?

Przeważającą część ćwiczeń, które mają usprawnić pracę kręgosłupa wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Konieczne jest, aby wszelkie ćwiczenia wykonywać na twardym podłożu. Najlepiej żeby była to podłoga bez dywanu lub chociażby stół. Do najczęściej rekomendowanych ćwiczeń zalicza się:

  • przyciąganie nogi zgiętej w kolanie do klatki piersiowej, podczas gdy druga noga leży wyprostowana na podłodze. Po wykonanie jednej serii, należy zmienić nogę ćwiczoną. Można urozmaicić podane ćwiczenie w taki sposób, że wyprostowaną nogę unosimy i utrzymujemy przez kilka sekund w górze
  • kolejne ćwiczenie polega na przerzucaniu obydwu nóg zgiętych w kolanach raz na jedną raz na drugą stronę tułowia. To ćwiczenie polecane jest w szczególności dla osób z zaobserwowanymi zwyrodnieniami w odcinku krzyżowym
  • jeśli chcemy wzmocnić mięśnie brzucha możemy wykonywać ćwiczenia, które polegają na unoszeniu pleców do góry, podczas gdy w tym samym czasie reszta tułowia przylega do podłoża, a nogi pozostają zgięte w kolanach
  • nawet tradycyjne brzuszki mogą być przydatne jeżeli chcemy wzmocnić swój kręgosłup. Jednakowoż u chorych cierpiących na zaawansowane zwyrodnienie kręgosłupa, ból może być tak silny, że utrudni bądź nawet uniemożliwi ich wykonywanie.

Woda dobra na wszystko

Pacjentom z chorobami kręgosłupa, gorąco zaleca się również ćwiczenia w wodzie. Nie trzeba się ograniczać jedynie do plywania, przydatna może być bowiem również gimnastyka w basenie. W momencie gdy przebywamy w wodzie, nasze stawy są mniej obciążone podczas ruchu niż gdybyśmy podobną czynność praktykowali na powierzchni.

Przykładowe ćwiczenia

  • przy zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa poleca się pływanie na plecach, w szczególności kraulem
  • ćwicząc odcinek lędźwiowy najlepiej pływać na plecach żabką
  • dobre dla poprawienia pracy odcinka lędźwiowego są natomiast ćwiczenia polegające na staniu w wodzie zanurzonym po szyję, rozpostarciu na boki ramion, a następnie jednoczesnym zginaniu kolan oraz opuszczeniu rąk.
  • aby poćwiczyć mięśnie odcinka lędźwiowego można położyć się na plecach z wyprostowanymi nogami, a na końcu przyciągnąć nogi do klatki piersiowej.

Zanim jednak wdrożymy do swojego życia pewien zestaw ćwiczeń, warto wybrać się do specjalisty, aby to on wydał profesjonalną opinię na temat wybranego przez nas sposobu aktywności. Z kręgosłupem nie warto bowiem samemu eksperymentować, gdyż przy odrobinie nierozwagi możemy na własne życzenie dostarczyć sobie tylko kolejnych problemów. Ćwiczenia mogą odgrywać olbrzymią rolę w procesie niwelowaniu bólu oraz poprawieniu ogólnej sprawności ruchowej przy wszelkich zwyrodnieniach kręgosłupa. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby właściwe wykonywać dane ćwiczenia, ale i nie forsować zbytnio mięśni oraz kręgosłupa.

Marta Płaza

Komentarze do: Jak ćwiczyć, aby pomóc kręgosłupowi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz