Szukaj

Naturalne metody leczenia zapalenia stawów (artretyzmu)

Podziel się
Komentarze0

W samych Stanach Zjednoczonych aż 21 mln osób cierpi na artretyzm, czyli zapalenie stawów. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie skutecznie walczyć z tym problemem, dając tym samym chorym szansę na normalne życie.

Naturalne metody leczenia zapalenia stawów (artretyzmu)

Przyczyny artretyzmu

Istnieją dwa podstawowe typy zapalenia stawów: reumatoidalne zapalenie stawów oraz zapalenie kości i stawów. Podstawową przyczyną tych schorzeń jest kwas moczowy. Kiedy jest go we krwi zbyt dużo, przestaje się w niej rozpuszczać i zaczyna krystalizować. Kryształki te odkładają się w stawach i tkance okołostawowej i tam rosną. Stają się ostre jak brzytwa i ranią tkankę, wywołując stan zapalny stawów.

Stan zapalny a uboga dieta

Produktami, które sprzyjają złej kondycji stawów są m.in. produkty bogate w cukier, pszenica, soja i alkohol. W związaku z tym, że usuwanie z organizmu szkodliwych związków pochodzących z tych pokarmów zajmuje ok. 6 tygodni, chorzy na artretyzm powinni z nich zupełnie zrezygnować co najmniej na 2 miesiące. Nie tylko uśmierzy to ból stawów, ale również doda energii i znacznie poprawi ogólne samopoczucie.

Naturalne suplementy diety

Istnieje szereg naturalnych substancji, które są niezwykle pomocne w leczeniu bóli stawowych. Należą do nich preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę, które odpowiadają za odpowiedni poziom produkcji mazi stawowej. Równie zbawienne działanie mają kwasy tłuszczowe ze swoimi właściwościami przeciwzapalnymi.

Aktywność fizyczna a artretyzm

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla osób w podeszłym wieku. Pozwala ona na zachowanie sprawności i dobre samopoczucie seniorów. Szczególnie korzystane są dla nich ćwiczenia wytrzymałościowe, bazujące na układzie sercowo – naczyniowym. Należy jednak unikać ćwiczeń zbyt forsownych, które mogłyby obciążać stawy. Doskonałą alternatywą, coraz powszechniejszą w krajach europejskich, jest aerobik w wodzie. Jest zupełnie bezpieczny dla stawów, a opór stawiany przez wodę doskonale wzmacnia mięśnie i dotlenia organizm.

Ciepłe i zimne okłady

Zarówno ciepło jak i zimno, w umiarkowanych dawkach, korzystnie wpływa na kondycję stawów. Zimne okłady dobrze sprawdzają się w przypadku niwelowania opuchlizny, jak również w uśmierzaniu bólu. Z kolei ciepło działa relaksująco na mięśnie i poprawia krążenie.

Toksyny, a zapalenie stawów

Okazuje się, że duże znaczenie na stan stawów mają toksyny pochodzące ze środowiska. Szczególnie niebezpieczny jest ołów, rtęć i aluminium. Warto również zwracać szczególną uwagę na materiały, z których wykonane są naczynia kuchenne. Naukowcy dowiedli, że teflon, pokrywający większość garnków i patelni, ma negatywny wpływ na zdrowie stawów. W związku z tym należy co jakiś czas kontrolować stan asortymentu kuchennego i w razie konieczności wymieniać go na nowy.

Artretyzm dotyka znacznego odsetku populacji, dlatego też ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat sposobów profilaktyki, a także hamowania już istniejących objawów choroby.

Komentarze do: Naturalne metody leczenia zapalenia stawów (artretyzmu)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz