Szukaj

Dowiedz się, jakie są wady wrodzone i nabyte narządu ruchu

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowo działający narząd ruchu to podstawa. Zapewnia bowiem utrzymanie właściwej  postawy ciała, a także umożliwia ruch. Uszkodzenia jego funkcji wiążą się ze szczególnie bolesnymi dolegliwościami, które mogą utrudniać pracę, a także codzienną egzystencję.

Dowiedz się, jakie są wady wrodzone i nabyte narządu ruchu

Zaburzenia narządu ruchu mogą powstawać w skutek przekazania potomstwu uszkodzonych informacji genetycznych w komórkach rozrodczych lub oddziaływania na zarodek i płód szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jak się okazuje na obszarze narządu ruchu może wystąpić wiele rodzajów wad wrodzonych. Do schorzeń o charakterze postępującym z zaobserwowanymi zmianami w elementach dynamicznych narządu należy, m.in. płodowe zbliznowacenie mięśni. Dość często diagnozowane są również zniekształcenia, takie jak, np. kręcz szyi, wrodzone wysokie ustawienie łopatki, lejkowata klatka piersiowa. Innymi przykładami są: wrodzone kolano przegięte i odwrócona stopa wrodzona.

Gdzie tkwi przyczyna?

Przyczyną wad wrodzonych bywają zaburzenia rozwojowe rdzenia kręgowego, które wpływają również na pojawianie się zmian w elementach dynamicznych kończyn. Do podobnych dolegliwości może dojść wskutek powikłań po przejściu przepuklin oponowych, oponowo-rdzeniowych i rdzeniowych. Wiąże się to z występowaniem takich wad jak stopa końsko-szpotawa czy stopa wydrążona.

Przykłady wad narządu ruchu

Wyróżniamy także grupę wad wrodzonych, które wywołane są zaburzeniami rozwoju chrząstki i kości. Jako przykład można podać: kręgozmyk, wrodzone braki i ubytki kończyn, brak lub niedorozwój kości promieniowej czy łokciowej, strzałki lub piszczeli, kości udowej, wrodzone biodro szpotawe, staw rzekomy goleni.

Równowaga statyczna ciała jest zaburzona w wymienionych wyżej wadach, a także w wielu innych, np. wrodzonym tylno-bocznym skrzywieniu kręgosłupa, zaburzeniach rozwojowych naczyń (przetoki tętniczo-żylne), odcinkowych przerostach kończyn, wrodzonych zaburzeniach rozwoju nerwów.

Prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu może być zaburzone również wskutek innych wad związanych z zaburzeniami rozwoju chrząstki i kości, którymi są np. rozszczep kręgosłupa czy wrodzony zrost palców.

Podstępny przeciwnik

Niestety choroby wrodzone i nabyte narządu ruchu u młodych pacjentów rozwijają się najczęściej podstępnie, bezobjawowo i bezboleśnie. Jeżeli diagnoza nie zostanie postawiona odpowiednio wcześnie, mogą doprowadzić do pojawienia się zmian wytwórczo - zwyrodnieniowych, a ostatecznie   trwałego kalectwa.


Ważne jest więc aby odpowiednio wcześnie wykrywać, a następnie leczyć wszelkie schorzenia narządu ruchu. U noworodków i niemowląt odnosi się  to do rozwojowej dysplazji stawów biodrowych, natomiast u starszych pacjentów najczęściej obserwuje się statyczne i dynamiczne odmiany wad postawy (skrzywienia kręgosłupa, wady stóp, dysfunkcje mięśni).

Problemy ze stawami

Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego jest wadą rozwoju biodra w okresie płodowym, okołoporodowym, a także noworodkowym i niemowlęcym. Jest to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. Występuje częściej u noworodków płci żeńskiej. Może występować dwustronnie, jednak gdy występuje jednostronnie, dotyczy zazwyczaj lewego stawu. Wtedy też stwierdza się nieznaczne skrócenie kończyny Dysplazja stawu biodrowego objawia się przede wszystkim jego niestabilnością; istotne są również dodatnie objawy przeskakiwania (Ortolaniego) i wyważania (Barlowa). Mniej istotnymi objawami są:

  • ograniczenie odwodzenia w stawie
  • zwiększona rotacja wewnętrzna kończyny w uszkodzonym stawie
  • zmniejszona ruchomość kończyny
  • widoczna asymetria fałdów tłuszczowych u noworodka: udowych, pachwinowych i pośladkowych
Obranie odpowiedniego sposobu leczenia dysplazji stawu biodrowego łączy się przede wszystkim z wynikami badania ultrasonograficznego. Umożliwia ono zakwalifikowanie stawu do jednego z czterech typów w klasyfikacji Grafa:

  • Typ I – zdrowe stawy biodrowe
  • Typ II – stawy biodrowe fizjologicznie niedojrzałe (IIa i IIb), stawy biodrowe dysplastyczne bez decentracji głowy kości udowej w panewce (IIc)
  • Typ III – stawy biodrowe dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej w panewce
  • Typ IV – zwichnięte stawy biodrowe

Interpretacja wyżej wymienionych badań bywa bardzo trudna i naznaczona pomyłkami diagnostycznymi. Spowodowane jest to niejednoznacznym czasookresem pojawiania się i zanikania objawów klinicznych dysplazji.

Ruch to podstawa


U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najczęściej występującymi problemami z narządem ruchu są: płaskostopie i skoliozy. Aby zwalczyć te schorzenia czasami wystarczy gimnastyka korekcyjna, szczególnie jeżeli przyczyną ich występowania jest wadliwa postawa i niedorozwój mięśni.

Bardzo często w związku z szybkim rozwojem kości młodzież narażona jest również na problemy związane  z mineralizacją tkanki kostnej. Spowodowane jest to niedoborem wapnia w codziennej diecie, a także nadmiernym spożywaniem produktów, które zawierają dużo fosforanów i soli. Nie bez znaczenia jest również niewłaściwe odchudzanie się czy brak ruchu, konieczny do prawidłowego rozwoju kości.

Inne równie popularne wady narządu ruchu

1. Choroba Perthesa jest to schorzenie, które wiąże się zmianami martwicznymi głowy kości udowej. Diagnozowane jest przede wszystkim wśród dzieci w wieku 5-16 lat, a objawia sie utykaniem oraz bólem zlokalizowanym często w stawie kolanowym.

2. Choroba Osgood-Schlattera czyli jałowa martwica występująca w guzowatości kości piszczelowej, głównie u dzieci w wieku 10-16 lat.

3. Choroba Scheuermanna, dotycząca młodzieży między 14 a 16 rokiem życia, prowadzi do dysproporcji piersiowego odcinka kręgosłupa, które spowodowane jest wgłebieniem krążków międzykręgowych do tkanki kostnej trzonów kręgów.

Jak leczyć?

Przede wszystkim w momencie wystąpienia podobnych powikłań należy odciążyć chorą kończynę, dostarczać do organizmu odpowiednie minerały, a także produkty i środki bogate w witaminę D. Przydatne mogą być również leki hamujące resorpcję kości. Jeżeli nie zaniedbamy leczenia i będziemy dbać o swoje kości i stawy, mamy duże szanse na zwalczanie objawów chorobowych.

Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Dowiedz się, jakie są wady wrodzone i nabyte narządu ruchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz