Szukaj

Kifoza

Podziel się
Komentarze0

Kifoza to skrzywienie kręgosłupa, zwane również „okrągłymi plecami”. Charakteryzuje się nadmiernym wygięciem ku tyłowi, najczęściej odcinka piersiowego oraz krzyżowego.  Nieleczona kifoza może prowadzić do pogłębienia schorzenia skutkującego garbem i problemami z oddychaniem.

Najłatwiej rozpoznać kifozę po pogłębionym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi. Naturalnym jest lekkie zaokrąglenie kręgosłupa w odcinku piersiowym, mające na celu absorbowanie wstrząsów i wspomaganie utrzymywania ciężaru głowy. Jednakże, gdy skrzywienie jest zbyt duże mamy już do czynienia ze schorzeniem.

Dodatkowymi objawami kifozy może być np. nadmiernie wysunięta w przód głowa, tak, że broda nie rzutuje na mostek lub spłaszczenie i zapadnięcie klatki piersiowej. Mogą występować również bóle w górnej części pleców.

Najczęstsze przyczyny kifozy

Główną przyczyną wszelkich skrzywień kręgosłupa jest nieprawidłowa postawa. Nie jest to jednak jedynym powodem nieprawidłowości, często duży wpływ mają urazy kręgosłupa, wypadnięcia dysków, infekcje, wady wrodzone lub guzy.
Do kifozy mogą się również przyczynić choroby zwyrodnieniowe takie jak osteoporoza czy artretyzm. Ze względu na przyczynę powstania, wyróżnia się następujące kifozy:

  • Choroba Scheumanna, kifoza młodzieńcza
  • Kifoza w myelomeningocoele (rozszczep kręgosłupa)
  • Kifoza wrodzona
  • Kifoza w chorobach układowych
  • Kifoza w destrukcji zapalnej
  • Kifoza pourazowa (złamania urazowe, osteoporotyczne)

Objawy kifozy

Pierwsze sygnały świadczące o problemach z kręgosłupem pojawiają się najczęściej między 16 a 24 rokiem życia. Schorzenie to występuje z równą częstotliwością zarówno u chłopców jak i dziewczynek. Jeżeli kifoza występuje u osoby dorosłej jest ona najczęściej następstwem osteoporozy lub zaburzeń w obrębie tkanki łącznej.

W początkowej fazie rozwoju, kifoza jest zazwyczaj bezobjawowa. Jednak wraz z postępowaniem choroby, ból pleców i zmęczenie, zaczyna sprawiać nawet niewielki wysiłek fizyczny. Z czasem plecy zaczynają się zaokrąglać, może wystąpić również napięcie lub zesztywnienie kręgosłupa. Postępująca kifoza niejednokrotnie wywołuje drętwienie lub mrowienie kręgosłupa. Może również wystąpić osłabienie mięśni oraz zaburzenia prawidłowego działania pęcherza moczowego i jelit.

Diagnoza

Aby zdiagnozować kifozę należy wykonać badanie palpacyjne kręgosłupa. Ponadto lekarz może poprosić pacjenta o wykonanie kilka konkretnych ruchów. W ten sposób określi, w jakim stopniu chory jest sprawny fizycznie, jakie ruchy sprawiają mu problem, a które wykonuje naturalnie. Po takim badaniu lekarz specjalista najczęściej zleca badanie RTG całego kręgosłupa, w celu potwierdzenia diagnozy.

Leczenie kifozy

U pacjentów z łagodniejszą postacią skrzywienia czasami żadne leczenie nie jest konieczne, wystarczą proste, regularne ćwiczenia i spanie na twardym materacu.

Jednak cięższe przypadki kifozy wymagają specjalistycznego leczenia. Wówczas nierzadko stosowane są leki przeciwbólowe, bowiem skrzywienie może być bardzo uciążliwe. Konieczna jest również gimnastyka korekcyjna, fizykoterapia lub szelki ortopedyczne. W niektórych, skrajnych, przypadkach, szczególnie, gdy skrzywienie połączone jest z infekcją lub guzem, konieczne może się okazać leczenie operacyjne.

Ponadto bardzo pomocne mogą okazać się masaże i joga, a także chiropraktyka.

Zuzanna Gałka

Komentarze do: Kifoza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz