Szukaj

Łuszczyca podnosi ryzyko cukrzycy, choroby serca i wrzodów

Podziel się
Komentarze0

Według badania opublikowanego w JAMA Dermatology, łuszczyca to nie tylko problemy ze skórą. Okazuje się, że ludzie chorujący na łuszczycę są bardziej zagrożeni cukrzycą, chorobą serca i wrzodami, jak wynika z prac University of Pennsylvania School of Medicine.Co więcej, im cięższa postać łuszczycy, tym większe zagrożenie co najmniej jednym z tych problemów, potencjalnie zagrażających życiu.

Autor badania, dr Joel M. Gelfand mówi: - Zidentyfikowaliśmy dodatkowe choroby powiązane z łuszczycą. Lekarze powinni być świadomi tego ryzyka.

Dr Gary Goldenberg z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku dodaje: - Myślenie, że łuszczyca to jedynie choroba dermatologiczna, jest błędne. Wiemy teraz, że jest to zapalenie układowe.


Na skórze łuszczyca pojawia się w postaci czerwonych zapalnych plam. Podobne zapalenie pojawia się w całym ciele i może prowadzić do rozwoju cukrzycy, choroby serca, a nawet raka. Podstawowym problemem jest to, że lekarze pierwszego kontaktu zazwyczaj są nieświadomi tego ryzyka w przypadku pacjentów z łuszczycą.

Dr Goldenberg dodaje: - Zawsze się upewniam, czy moi pacjenci podejmują wysiłki, aby uniknąć tych chorób. Wielu pacjentów z łuszczycą jest otyłych, więc powinni stracić na wadze. Lekarze pierwszego kontaktu z kolei powinni skupiać się na wykrywaniu tych dodatkowych chorób.

Komentarze do: Łuszczyca podnosi ryzyko cukrzycy, choroby serca i wrzodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz