Szukaj

Ludzie z doskonałą pamięcią autobiograficzną mają inny mózg

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli intrygujące różnice w mózgu i procesach umysłowych u niezwykłej grupy ludzi – tych, którzy mogą bez trudu przypomnieć sobie każdą chwilę swojego życia od czasu ukończenia około 10 lat.Zjawisko doskonałej pamięci autobiograficznej - pierwszy raz udokumentowane w 2006 roku przez neurobiologa UCI James McGaugh i współpracowników, u kobiety identyfikowanej jako "AJ" - zostało przedstawione w programie CBS „60 Minutes" i w setkach innych mediów.

Ale nowy artykuł w lipcowym numerze Neurobiology of Learning & Memory's pierwszy raz przedstawia naukowe opracowanie na temat kilkunastu osób z tą tajemniczą zdolnością.

W porównaniu z grupą kontrolną, wszyscy mieli różnice w dziewięciu strukturach mózgu, wliczając w to bardziej trwałą substancję białą, łączącą środkowe i przednie płaty.

Większość różnic była w obszarach powiązanych z pamięcią autobiograficzną, a zatem otrzymaliśmy opisową, spójną relację o tym, co się dzieje,
powiedziała główna autorka Aurora LePort, doktorantka w Centrum Neurobiologii Uczenia się i Zapamiętywania na UCI.

Co ciekawe, ludzie z wyjątkową pamięcią autobiograficzną nie uzyskiwali lepszego wyniku podczas rutynowych badań laboratoryjnych pamięci lub gdy poproszono ich o użycie pamięci mechanicznej.


Ale jeśli chodzi o publiczne lub prywatne zdarzenia, które nastąpiły po dziesiątym roku życia, byli oni znacznie lepsi w przypominaniu sobie szczegółów swojego życia, powiedział McGaugh, główny autor tej nowej pracy.


To nie są geniusze pamięci. Różnią się oni o 180 stopni od zwykłych mistrzów pamięci, którzy mogą zapamiętać liczbę Pi z dużą ilością miejsc po przecinku lub inne długie ciągi liczb, zauważyła LePort. To sprawia właśnie, że projekt jest o wiele bardziej interesujący, pokazuje, że mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem pamięci.

Badaczka dodaje również, że wywiady z uczestnikami były wręcz zdumiewające.

Dajesz im datę, a ich reakcja jest natychmiastowa. Dzień tygodnia po prostu pojawia się w ich umyśle, nawet nie myślą o nim. Mogą to robić dla wielu różnych dat i są w 99% dokładni. Nic nie jest zbyt odległe w czasie, wspomina LePort.

Badanie wykazało także istotne statystycznie dowody tendencji obsesyjno-kompulsywnych w grupie, ale autorzy nie wiedzą jeszcze, czy i jak to wspomaga pamięć. Wiele z tych osób ma coś w rodzaju dużych, drobiazgowo skatalogowanych zbiorów, np.: czasopism, filmów, butów, znaczków i pocztówek.

Naukowcy UCI i inni pracownicy ocenili ponad 500 osób, które sądziły, że mogą posiadać bardzo dobrą pamięć autobiograficzną i potwierdziły 33 przypadki, w tym 11 w dokumencie. Kolejne 37 osób zostało kandydatami do dalszych badań.

W następnym kroku chcemy zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za pamięć, powiedziała LePort. Czy to tylko mózg i sposób komunikacji pomiędzy jego strukturami? Może jest to genetyczne? Może jest to molekularne?

McGaugh dodał: Jesteśmy jak Sherlock Holmes. Szukamy wskazówek w bardzo nowym obszarze badań.

Komentarze do: Ludzie z doskonałą pamięcią autobiograficzną mają inny mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz