Szukaj

Lekarze w Wielkiej Brytanii nie chcą leczyć palaczy i otyłych

Podziel się
Komentarze0

Większość lekarzy w Zjednoczonym Królestwie, przepytanych w ankiecie, jest za odmawianiem usług medycznych osobom palącym oraz otyłym, o ile nie pojawia się kwestia ratowania życia, tak donosi artykuł w The Observer. Ankieta została przeprowadzona przez stronę internetową doctors.net.uk i polegała na tym, że lekarzy sami zaznaczali odpowiedź na postawione w sondażu pytania.Dyrektor wykonawczy strony doctors.net.uk nazwał te wyniki „przesunięciem tektonicznym” dla zawodu lekarza.

Co więcej, rezultaty tego badania pojawiają się w momencie, kiedy w Wielkiej Brytanii trwa burzliwa debata na temat "reglamentacji stylu życia", rozpoczęta przez National Health Service.

Internetowa strona doctors.net.uk ma około 192 000 członków. W sondażu udział wzięło 1 096 lekarzy. Pięćdziesiąt cztery procent z nich, czyli 593 lekarzy, odpowiedziało twierdząco na pytanie:  „Czy NHS powinien mieć prawo do odmawiania leczenia pacjentom, dopóki nie stracą na wadze albo nie przestaną palić,  jeżeli nie chodzi o leczenie ratujące życie?”.

Lekarze, którzy odpowiedzieli twierdząco na pytanie, podawali różne przykłady leczenia, którego mogłaby dotyczyć odmowa:

- odmówienie zapłodnienia in vitro bezdzietnej kobiecie, która pali, jest usprawiedliwione, ponieważ procedura jest jedynie w 50% skuteczna u nich, w porównaniu do kobiet niepalących;

- odmowa transplantacji wątroby u osób otyłych albo alkoholików jest usprawiedliwiona, dopóki nie zmienią swojego zachowania.

Lekarze i pacjenci, którym nie podoba się idea „reglamentacji stylu życia", stwierdzją, że takie podejście jest szantażem, który odmawia chorym praw człowieka, stwierdza The Observer.

Doktor Tim Ringrose, dyrektor wykonawczy doctors.net.uk wyjaśnia, iż ankieta ta potwierdza, że w postawie lekarzy zaszła znacząca zmiana, biorąc pod uwagę to, że brytyjski system zdrowia musi zaoszczędzić 20 000 000 000 funtów do 2015 roku.


Może się wydawać, że jedynie niewielka większość lekarzy opowiada się za ograniczeniem leczenia niektórych pacjentów, którzy nie dbają sami o siebie, ale reprezentuje to tektoniczne przesunięcie dla całego zawodu, którego powołaniem od zawsze jest dostarczanie bezpłatnej opieki zdrowotnej, od kołyski aż po grób, mówi doktor Tim Ringrose.


Doktor Clare Gerda, przewodnicząca Królewskiego Kolegium Lekarzy Ogólnych (Royal College of General Practitioners) stwierdza, że brytyjski system opieki zdrowotnej National Health Service powinien dostarczać odpowiednie leczenie, kiedy jest to potrzebne.

Oczywiście, rzucenie palenia jest bardzo dobrą rzeczą, przyznaje doktor Clare Gerda. Ale szantażowanie ludzi poprzez mówienie im, że muszą rzucić nałóg, to nie jest coś, co powinien robić lekarz.

Kliniczna porada na temat stylu życia oraz zmian stylu życia to zupełnie inna kwestia, stwierdzają inni brytyjscy lekarze.

Styl życia czasami przyczynia się do wzrostu ryzyka, a czasami nawet sprawia, że samo leczenie jest zbyt ryzykowne, żeby je podejmować, stwierdza z kolei doktor John Sauders, przewodniczący komisj etycznej Królewskiego Kolegium Lekarzy (Royal College of Physicians). Ale to coś zupełnie innego niż powiedzenie komuś: nie będę cię leczyć, albo nie zrobię ci operacji, poniważ palisz i jesteś otyły.

Niektóre prywatne kliniki w Zjednoczonym Królestwie już odmawiają zapłodnienia in vitro czy też operacji rekonstrukcji piersi, a także operacji zastąpienia kolana albo biodra, ponieważ pacjent jest otyły albo pali, albo i to i to, stwierdza The Observer.

Doktor Michael Ingrem, przewodniczący Red House Clinical Commissioning Group w Hertfordshire stwierdzał jeszcze tak niedawno, w artykule umieszczonym na specjalistycznej stronie internetowej Pulse, iż reglamentacja stylu życia przebrała się za naukę. Co będzie następne?, zapytuje retorycznie doktor Michael Ingrem w swoim artykule. Zabronimy zapłodnienia in vitro wszystkim tym, którzy mają zapalną chorobę miednicy, ponieważ wiąże się to z seksualną rozwiązłością?

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem na świecie, w którym toczą się rozmowy na podobne tematy, albowiem w  Stanach Zjednoczonych, aktualnie trwa debata nad odmawianiem transplantacji wątroby alkoholikom, a także chirurgii wszczepienia bajpasów tętnic wieńcowych w przypadku osób palących papierosy, aczkolwiek jeszcze takiego zakazu nie wprowadzono.

Wszystko w swoim czasie.

Komentarze do: Lekarze w Wielkiej Brytanii nie chcą leczyć palaczy i otyłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz