Szukaj

Kurkuma naturalnie wspomaga wzrost komórek mózgu

Podziel się
Komentarze0

W piśmie Stem Cell Research & Therapy opublikowano właśnie wyniki badań, które wskazują, że pewna popularna, znana już wśród starożytnych Hindusów przyprawa, może działać jak lekarstwo na uszkodzenia mózgu i leczyć choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego. Chodzi o kurkumę.

Aby sprawdzić działanie kurkumy, naukowcy umieścili endogenne nerwowe komórki macierzyste (NSC; komórki znajdujące się w ludzkim mózgu) w roztworze substancji chemicznej, będącej składnikiem przyprawy. Ku ich zaskoczeniu, komórki poddane działaniu substancji pozyskanej z kurkumy wykazały do 80 procent większy wzrost, niż w grupie kontrolnej.

Kurkuma znana jest z wielu prozdrowotnych właściwości – można nią leczyć różne schorzenia bez obaw o skutki uboczne. Różnorodne badania wykazały, że kurkumą z powodzeniem można zastępować m.in. leki na cukrzycę, obniżające poziom cholesterolu, antydepresanty, środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Teraz okazuje się, że kurkuma leczy także uszkodzenia mózgu, powstałe w wyniku urazów głowy czy wylewu.

Badania na szczurach

Naukowcy przeprowadzili badania na szczurach. Zwierzętom w odpowiedni obszar mózgu wstrzyknięto ar-turmeron – związek aromatyczny występujący w kurkumie. W wyniku zabiegu odnotowano zwiększone namnażanie się komórek oraz przekształcanie się komórek macierzystych w neurony.

Naukowcy zauważyli, że w mózgach szczurów poddanych zabiegowi doszło do rozszerzenia strefy SVZ i powiększenia się hipokampu (elementu układu limbicznego odpowiedzialnego głównie za pamięć). U ssaków te dwa elementy mózgu odpowiadają za neurogenezę, czyli produkcję neuronów.

By komórki macierzyste stawały się neuronami

W oparciu o swoje najnowsze odkrycie naukowcy sugerują, że za pomocą kurkumy będzie można skutecznie leczyć choroby takie, jak Alzheimer.

- Właściwości wspierające rozrost komórek macierzystych w mózgu znaleziono w kilku różnych substancjach, jednak niewiele leków – tak, jak kurkuma – dodatkowo stymuluje przekształcanie się owych komórek w komórki nerwowe. A to właśnie przekształcanie jest głównym celem medycyny regeneracyjnej - mówi dr Adele Ruger, autorka badań i dodaje - Dzięki odkryciu związanym z ar-turmeronem jesteśmy o krok dalej na drodze do osiągnięcia tego celu.

Warto wspomnieć, że oprócz właściwości wspomagających mózg, ar-turmeron wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, zatem może być wykorzystywany jako lek odtruwający, np. wątrobę.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Kurkuma naturalnie wspomaga wzrost komórek mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz