Szukaj

Komórki wątroby uleczyły niemowlę z choroby wątroby

Podziel się
Komentarze0

Badacze brytyjscy ogłosili, iż udało im się uleczyć niemowlę z ciężkiej choroby wątroby, wstrzykując mu do jamy brzucha komórki wątrobowe. Jest to rewolucyjny proces, który jeszcze nigdy nie został zastosowany.Aby uzdrowić niemowlę w wieku 2 miesięcy, cierpiące z powodu ciężkiej choroby, która zaatakowała jego wątrobę, lekarze ze szpitala King's College Hospital, który mieści się na południu Londynu, podali mu w zastrzyku komórki wątroby, bezpośrednio do brzucha. Jest to alternatywa do transplantacji organu; alternatywa, która okazała się zresztą bardzo skuteczna.

W rzeczywistości, niemowlę o imieniu Iyaad Syed, którego wątroba przestała funkcjonować, potrzebowało nowego narządu. Ale zamiast umieszczać go na liści oczekujących biorców, naukowcy postanowili wypróbować nową metodę, która pozostawia wątrobie czas na samodzielną regenerację.

Dlatego też, badacze poddali komórki wątrobowe procesowi chemicznemu, który zapobiega ich zniszczeniu przez układ odpornościowy. Następnie, tak potraktowane komórki, lekarze podali niemowlęciu. Wtedy też komórki zaczęły odgrywać rolę prowizorycznej wątroby, transformując toksyny i produkując proteiny niezbędne dla życia, normalnie produkowane przez oryginanlyn narząd.


Odciążona od tych zadań, wątroba niemowlęcia odzyskała swoje funkcje po dwóch tygodniach po podaniu zastrzyku. Jest to pierwszy raz na świecie, kiedy to tego rodzaju leczenie jest stosowane do leczenia ciężkiej niewydolności wątroby u niemowlęcia.

Kilka miesięcy temu po raz pierwszy widziałem tego niemowlaka tak strasznie chorego, że potrzebował dializy oraz maszynerii do oddychania. Myślimy, że daliśmy mu nową szansę na życie. Widzieć go po sześciu miesiącach z normalnymi funkcjami wątroby, to rzecz niezwykła, mówi profesor Anil Dhawan, specjalista od chorób wątroby w  szpitalu King's College Hospital.

Inne próby kliniczne

Od tej pory, pozostaje jeszcze pytanie, czy technikę tę można zastosować również u innych pacjentów, dotkniętych podobną dysfunkcją tego tak ważnego narządu.

Poza dobrymi rezultatami, badacze podkreślają również jedną z zalet procedury: Iyaad nie potrzebuje zażywania immunosupresantów, które są podawane po transplantacji, w celu zapobiegnięcia odrzutom narządu.

Zasada tej nowej techniki jest naprawdę rewolucyjna, a teraz oczekujemy na rezultaty innych prób klinicznych, aby stwierdzić, czy może się ona stać standardowym leczeniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, precyzuje jeszcze Andrew Langford, dyrektor British Liver Trust, cytowany przez BBC News.

Komentarze do: Komórki wątroby uleczyły niemowlę z choroby wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz