Szukaj

Jakie badania wykonać przy bólu kręgosłupa?

Podziel się
Komentarze0

Przyczyny bólu kręgosłupa mogą leżeć poza jego obszarem. Dyskomfort pleców może być spowodowany promieniowaniem bólu z innych narządów. Sprawdź, jakie badania należy wykonać aby ustalić przyczynę bolesności.

Jakie badania wykonać przy bólu kręgosłupa?

Kiedy udajemy się do lekarza z bólem pleców, powinniśmy powiedzieć o wszystkich, nawet tych pozornie nieistotnych objawach. Czasem dolegliwości, które według nas nie mają związku z kręgosłupem, okazują się kluczowe. Specjalista wiedząc o wszystkich niedogodnościach, może zlecić konkretne badania, które pozwolą poznać przyczynę dyskomfortu. Jeżeli po wstępnych badaniach lekarz nie stwierdzi choroby któregoś z narządów wewnętrznych, wychodzi z założenia, że źródłem bólu jest kręgosłup i zleca wszystkie badania pod tym kątem.

Najważniejsze badania

Oglądanie

W pierwszej kolejności specjalista powinien obejrzeć kręgosłup oraz zbadać jego funkcje. Dzięki temu lekarz może ocenić po zewnętrznym wyglądzie stan kręgosłupa, np. kierunek skrzywienia, stopień, czy patologiczne położenie kręgów. W zależności od wyniku tego badania, zostają podjęte kolejne kroki w diagnozowaniu.

Badanie funkcji

Badanie funkcji polega na sprawdzeniu, czy wszelkie nieprawidłowości w szkielecie utrudniają lub nawet uniemożliwiają wykonywanie zadań. Specjalista sprawdza przede wszystkim ruchomość miednicy, kręgosłupa i jego stawów. Na podstawie badania funkcji, lekarz może stwierdzić, jaki jest stopień zaawansowania przypadłości i ewentualne umiejscowienie uszkodzenia dysków lub kręgów.

Badanie rentgenowskie

Badanie rentgenowskie, potocznie zwane rentgenem, to badanie przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Polega ono na rejestrowaniu obrazu, który powstaje podczas przenikania wiązką promieniowania narządów pacjenta.

Jest to podstawowe badanie przed podjęciem konkretnych czynności. Dzięki niemu widoczne są wszelkie zmiany kręgosłupa, ewentualne wady rozwojowe, czy zmiany chorobowe. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego zazwyczaj konieczne jest dokładniejsze zbadanie stwierdzonych zmian, które zwykle są widoczne już na RTG.

Jest to najbardziej powszechne i najmniej kosztowne badanie. Zazwyczaj wykonywane jest w dwóch projekcjach – przednio-tylnej oraz bocznej. Jeśli podejrzewane schorzenie tego wymaga, to stosuje się również projekcje skośną oraz badanie czynnościowe.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to rodzaj tomografii rentgenowskiej. Badanie to wykorzystuje złożenie projekcji obiektu wykonanego z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne.

Tomografia umożliwia bardzo dokładne i obrazowe obejrzenie narządów. Jednak nie jest to badanie konieczne przy każdym schodzeniu kręgosłupa.

Dostępność tomografii komputerowej w warunkach ambulatoryjnych, w przeciwieństwie do badania rentgenowskiego, jest nieco ograniczona.

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny w przeciwieństwie do badania rentgenowskiego i tomografii komputerowej ukazuje morfologię tkanek miękkich, szczególnie tych, które są zasłonięte kośćmi. Są to np. krążki międzykręgowe, rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe, czy opony mięśni.

Obrazowanie za pomocą rezonansu nie wymaga użycia promieni rentgenowskich, które potencjalnie uznawane są za szkodliwe.

Badanie to daje większe możliwości diagnozowania schorzenia.

Rezonans magnetyczny wiąże się z wysokim kosztem, dlatego badanie to wykonywane jest tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.

Badania laboratoryjne

Przy niektórych schorzeniach, takich jak podejrzenie chorób reumatycznych, wykonuje się badania laboratoryjne. Dzięki nim, specjalista ma szereg informacji o zapalnych chorobach szkieletu, odczynach reumatycznych i przemianach mineralnych. Te ostatnie należy prześledzić zwłaszcza, gdy istnieje podejrzenie stanów niedoborowych i osteoporozy.

Badanie stref reflektorycznych na plecach

Do szerszej diagnostyki należy badanie stref reflektorycznych. Do okolic krzyża i pleców mogą promieniować bóle, które są spowodowane chorobami innych narządów, np. jamy brzusznej. Tłumaczy się to istnieniem stref reflektorycznych. Jeśli jakiś narząd zachoruje, bóle, czy bolesne napięcia mięśni występują właśnie w strefie reflektorycznej tego narządu, znajdującego się w okolicach pleców. W ten sposób badany jest nie tylko kręgosłup, ale także narządy wewnętrzne takie jakie żołądek, czy pęcherzyk żółciowy.

Ból kręgosłupa stanowi duży problem społeczny. Dotyczy coraz młodszych pokoleń w związku z małą aktywnością ruchową i siedzącym trybem życia. Odpowiednia diagnostyka i zwalczanie przyczyny bólu zapobiegnie nawrotom i rozwinięciu się choroby przewlekłej. Nie bagatelizujmy bólów kręgosłupa, ponieważ stanowi on konstrukcję naszego ciała i pozwala na prawidłowe funkcjonowanie.

Komentarze do: Jakie badania wykonać przy bólu kręgosłupa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz