Szukaj

Jak właściwie dbać o kręgosłup?

Podziel się
Komentarze0

Kręgosłup służy nam przez całe życie. Często jednak zaczynamy o niego dbać dopiero wtedy, gdy pojawia się ból. Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, również i w przypadku kręgosłupa bardziej opłaca się zapobiegać niż leczyć.


Nasza ogólna kondycja fizyczna i psychiczna ma niebagatelne znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest np. regularna gimnastyka. Wzmacnia ona mięśnie i wpływa na ogólną kondycję naszego organizmu, dzięki czemu naszemu kręgosłupowi łatwiej jest znosić trudy dnia codziennego. Nadwaga powoduje silne przeciążenia kręgosłupa i stawów, przyczyniając się do powstawania licznych urazów i zwyrodnień. Warto zatem zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, aby odciążyć kręgosłup.

Spacery mogą poprawić nie tylko kondycję fizyczną, ale też samopoczucie i nastrój. Zrezygnujmy czasem z jazdy samochodem. Bez względu na to, jaką aktywność sportową wybierzemy, zadbajmy o odpowiedni sprzęt i ubiór przyjazny dla naszego kręgosłupa (np. rower, na którym nie będziemy się garbić czy odpowiednie obuwie - na grubej, elastycznej podeszwie amortyzującej wstrząsy). Natomiast jeśli chodzi o naszą psychikę, starajmy się ograniczać sytuacje stresowe. Silny stres wiąże się z nadmiernym napięciem mięśniowym, co odbija się negatywnie również na kręgosłupie. Dodatkowo wzmaga on odczuwanie bólu.

Kolejnym aspektem jest wyrobienie prawidłowych nawyków w życiu codziennym. Zacznijmy od codziennych, domowych aktywności. Mało kto ma świadomość tego, jak istotne jest prawidłowe wstawanie z łóżka. Po przebudzeniu nie należy się od razu zrywać. Dobrze poświęcić chwilę na przeciąganie. Później powinno się przesunąć na krawędź łóżka, opuścić nogi i rękoma pomóc sobie w podniesieniu kręgosłupa do pozycji siedzącej. Warto także zadbać o odpowiedni materac, (nie powinien być ani za twardy, ani za miękki), który pozwoli naszym plecom na nocną regenerację.


Pamiętajmy, że wiele czynności wykonujemy stojąc (np. prasowanie, zmywanie naczyń, mycie zębów). Niestety, nie zawsze możemy regulować wysokość domowych urządzeń, dlatego warto zadbać o prawidłową postawę kręgosłupa. Jeśli musimy się schylać, róbmy to umiejętnie (np. opierając jedną nogę na jakimś podwyższeniu). Bardzo często domowe obowiązki wymagają od nas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pamiętajmy, aby przy podnoszeniu zginać nogi w kolanach, a nie pochylać się. Starajmy się także trzymać ciężar blisko ciała. Przy podnoszeniu ciężkich obiektów warto poprosić kogoś o pomoc. Jeśli jednak musimy dźwigać sami, róbmy to tak, by ciężar był rozłożony symetrycznie. Nie pakujmy zakupów do jednej wielkiej torby, tylko do dwóch mniejszych i rozdzielmy po równo do każdej z rąk.


Także w miejscu pracy warto zadbać o przyjazne środowisko dla naszego kręgosłupa. Starajmy się robić regularne przerwy tak, by nie tkwić godzinami w jednej pozycji. Jeśli mamy siedzącą pracę, zadbajmy o prawidłową wysokość biurka i krzesła. Wybierajmy raczej wysokie krzesła niż głębokie fotele. Nie zapominajmy również o ćwiczeniach rozluźniających mięśnie.

Szczególną uwagę zwróćmy na zachowanie dzieci. Pamiętajmy, że wyrobienie dobrych nawyków w dzieciństwie będzie im służyć przez całe życie. Aktywizujmy je ruchowo. Pilnujmy by przyjmowały prawidłową pozycję podczas odrabiania lekcji czy oglądania telewizji.

Jeśli mamy obawy, że sami lub ktoś z naszych najbliższych nie dba prawidłowo o swój kręgosłup, warto skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem. Pamiętajmy, że dużo zdrowiej, taniej i przyjemniej jest zapobiegać niż leczyć.

10 przykazań zdrowego kręgosłupa:

1. Regularnie się gimnastykuj
2. Zrzuć zbędne kilogramy
3. Aktywnie odpoczywaj
4. Uprawiając sport zadbaj o odpowiedni strój i sprzęt
5. Ogranicz sytuacje stresujące
6. Dobrze rozpocznij dzień - kup odpowiedni materac i pamiętaj o prawidłowym wstawaniu z łóżka
7. Zdrowo się odżywiaj
8. Zadbaj o prawidłową postawę szczególnie podczas schylania się, siedzenia i podnoszenia ciężarów
9. Nie zapominaj o kręgosłupie w pracy - rób przerwy, zadbaj o prawidłową postawę, rozluźniaj mięśnie, ogranicz pozycje siedzącą
10. Zadbaj o swoich najbliższych - naucz ich prawidłowych nawyków

Zespół Rehabilitacji
Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór

***
Klinika Rehabilitacyjna Nowy Dwór to ośrodek leczenia schorzeń kręgosłupa i narządu ruchu. Klinika jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej.

http://www.rehabilitacjanowydwor.com

Komentarze do: Jak właściwie dbać o kręgosłup?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz