Szukaj

Jak uniknąć ostergo bólu gardła?

Podziel się
Komentarze0

  Myśląc o tym, czego udało nam się dokonać oraz co chcielibyśmy osiągnąć, często zapominamy o najważniejszym - o własnym zdrowiu. A przecież od niego zależy pomyślna realizacja naszych planów. Choroby, przeziębienia czy intensywny ból gardła są niekiedy w stanie wywrócić do góry nogami ważny projekt, wyjazd czy wieczór z przyjaciółmi.

Ocenia się, że blisko 40% ludzi przeziębia się przynajmniej raz w roku [1]. Pierwszym i najczęstszym objawem przeziębienia jest ból i drapanie w gardle. W większości przypadków (50-95%) spowodowany jest on wirusami, ale także czynnikami bakteryjnymi (20%) [2]. Na pojawienie się bólu mogą mieć również wpływ czynniki środowiskowe, tj. zmiany temperatury, palenie tytoniu, zanieczyszczenie i niska wilgotność powietrza[3].

Bez względu na przyczynę, ból gardła może objawiać się na różne sposoby, od miejscowego dyskomfortu z towarzyszącym uczuciem drapania, poprzez obrzęk, czy utrudnienie połykania [4]. Żeby nie dopuścić do pojawianie się dolegliwości, pamiętaj o kilku zasadach, które uchronią nas od ostrego bólu i nie dopuszczą do rozwoju choroby.

  • Chroń gardło – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia, pamiętajmy, aby chronić gardło przed mrozem. Zimne powietrze sprawia, że naczynia krwionośne w błonie śluzowej gardła kurczą się. Kiedy śluzówka jest gorzej ukrwiona, ograniczony jest do niej dostęp komórek krwi, które potrafią walczyć z wirusami. Przez to gardło jest bardziej podatne na pojawienie się infekcji i bólu. Warto zatem, przed nadejściem zimy nie tylko wyjąć z szafy ciepły szalik, ale również pamiętać, aby na dworze oddychać przez nos, nie usta. Taki sposób oddychania sprawia, że powietrze trafiające do gardła jest cieplejsze.
  • Nie pal i ogranicz picie alkoholu – dym z papierosów oraz alkohol wpływa negatywnie na delikatną błonę śluzową gardła, podrażniając ją i sprawiając, że jest bardziej podatna na pojawienie się infekcji. Unikając tych szkodliwych czynników, zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych.

  • Nawilżaj powietrze – suche powietrze wysusza nabłonek śluzowy gardła, przez co staje się ono mniej oporne na drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy czy bakterie). Pamiętajmy więc, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, w jakich przebywamy.

  • Uzupełnij apteczkę – ostry ból gardła może pojawić się niespodziewanie. Warto zatem być przygotowanym i mieć pod ręką lek, który przyniesie ulgę nawet od intensywnego i ostrego bólu, np.Strepsils Intensive. Lek ten, dzięki zawartości flurbiprofenu, działa silnie przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, zatrzymując rozwój infekcji. Silne działanie substancji czynnej sprawia, że nawet intensywny ból ustępuje już po około 30 minutach od zastosowania.

Każdy z nas cierpiał kiedyś z powodu ostrego bólu gardła i pamięta jak bardzo jest uciążliwy. Dodatkowo, nieleczony może doprowadzić do poważnych konsekwencji, tj. zapalenie zatok przynosowych, ucha środkowego, oskrzeli czy płuc. Aby ich uniknąć, warto zacząć od wprowadzenia i przyswojenia dobrych nawyków zdrowotnych.

 

[1] Anna Słowińska, Miejsce homeopatii w leczeniu grypy i nieżytów górnych dróg oddechowych okresu jesienno-zimowego, Borgis - Medycyna Rodzinna 5/2003, s. 161-165

[2] Centor. RM. Expand and pharyngitis paradigm for adolescents and young adults. Ann Intern Med 2009; 151: 812-15

[3] Avorn JL, Barrett JF, Davey PG, McEwen SA, O'Brien TF, Levy SB. Antibiotic resistance: synthesus of recommendations by expert policy groups. Boston, MA, USA: World Health Ogranisation, 2001,


[4] Kelly F. Something for a sore throat please. Australian Pharmacist 2008; 394-97

  

Komentarze do: Jak uniknąć ostergo bólu gardła?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz