Szukaj

Zatrucie litem

Podziel się
Komentarze1

Lit w medycynie stosowany jest jako lek w niektórych chorobach psychiatrycznych. Nie jest on naturalnym składnikiem organizmu, nie przyjmuje się go w większych ilościach z pożywieniem. Podawany jest tylko i wyłącznie jako lek.  



Działanie litu

Lit wchłania się z przewodu pokarmowego szybko, ale wolno przedostaje się do mózgu, gdzie jest jego miejsce działania.  Powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu komórki. Wpływa również na neuroprzekaźniki czyli substancje odpowiedzialne za czynności mózgu. Bardzo ważne są  indywidualnie dobrane dawki oraz stałe monitorowanie poziomu litu we krwi. Odwodnienie może powodować objawy zatrucia nawet przy właściwym poziomie litu we krwi. Wydalany jest on z moczem. Przy terapii litem ważne jest zapewnienie właściwego nawodnienia organizmu oraz dostarczenia odpowiedniej ilości sodu w diecie.

W jakich chorobach stosuje się lit?

Obecnie stosowany jest w chorobach związanych z niestabilnością nastroju i podstawowej energii. Innymi chorobami jest także depresja nawracająca oraz niektóre przypadki schizofrenii. W leczeniu znajduje zastosowanie przeciwmaniakalne i profilaktyczne działanie litu. Pierwsze polega na hamowaniu, tłumieniu objawów manii, drugie na zapobieganiu wystąpieniu manii bądź depresji u chorych. Do rozpoczęcia leczenia konieczne jest więc niewątpliwe rozpoznanie wyżej wymienionej choroby.


Objawy zatrucia litem:
Działaniami niepożądanymi litu oraz objawy zatrucia litem to m.in:
  • bóle brzucha, wymioty, biegunka,
  • zmęczenie, omdlenie,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • senność,
  • zaburzenie pamięci, widzenia,
  • śpiączka,
  • objawy skórne takie jak świąd skory, wysypka, trądzik, łysienie,
  • zmiany w EKG.

Przyjmowanie niektórych leków może nasilać lub osłabiać działanie litu – w tym celu najlepiej jest skonsultować się ze swoim lekarzem. Objawy ostrego zatrucia nie są niespecyficzne, mogą być łatwo pomylone. Dlatego ważna jest informacja o lekach, jakie pacjent zażywa.

Leczenie zatrucia litem

Leczenie zatrucia litem jest objawowe, nie ma bowiem specyficznej odtrutki. Gdy nastąpiło połknięcie większej ilości tabletek zawierających lit w stosunkowo niedawnym czasie – wskazane jest płukanie żołądka, aby nie dopuścić do wchłonięcie niepotrzebnej ilości leku.

Komentarze do: Zatrucie litem (1)

renii
renii 30-06-2013 20:52

Lit

1

Objawy przedawkowania bądź zatrucia mogą wystąpić nawet przy prawidłowej zawartości litu we krwi, dzieje się tak w przebiegu biegunki lub odwodnienia. Również przyjmowanie niektórych leków może nasilać lub osłabiać dzia... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze