Szukaj

Jak sobie radzić z bezsennością

Podziel się
Komentarze1

Około 30% Niemców przyznaje, że ma problemy ze spaniem. Często budzi się w nocy, wstaje zbyt wcześnie lub w ogóle nie może zasnąć. Jeśli powtarza się to zbyt często może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i fizycznych, gdyż organizm potrzebuje odpowiedniej dawki snu żeby sprawnie funkcjonować. Zmęczenie jest przyczyną około 20% wypadków drogowych.Przyczyn bezsenności jest bardzo wiele i są one bardzo różne. Mogą to być np. niewłaściwy materac, zbyt jasne pomieszczenie, stres, problemy z sercem lub różne choroby organiczne.

Jedna bezsenna noc nie jest szkodliwa dla organizmu, także gdy bezsenność występuje sporadycznie, gdyż oddziałuje wtedy na samopoczucie tylko przez krótki czas. Należy zacząć się martwić jeżeli zaburzenia snu występują trwale. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i określenia przyczyny. Badania często polegają na spędzeniu nocy w laboratorium snu, gdzie lekarz obserwuje co dzieje się podczas snu i co jest przyczyną przebudzenia.


Dobry sen zależy od warunków jakie panują w pomieszczeniu. Dobra sypialnia powinna być cicha i ciemna, idealna temperatura wynosić 15-18 stopni Celcjusza, a optymalna wilgotność powietrza 50%. Organizm przed snem powinien być zrelaksowany.

Łóżko powinno być wygodne. Nie można jednoznacznie określić jakie dokładnie być powinno, gdyż każdy ma inne upodobania, jedni wolą twarde materace, innym lepiej się śpi na miękkich. Dobremu snu nie sprzyja obecność komputera, czy dokumentów biurowych, gdyż przypominają o obowiązkach i wprowadzają niepokój.

Badania nad zaburzeniami snu są dość powszechne, laboratoria snu są już w wielu większych miastach. Naukowcy wyróżnili jak dotąd 88 możliwych przyczyn bezsenności, opracowali również wiele teorii wyjaśniających dlaczego musimy spać.

Komentarze do: Jak sobie radzić z bezsennością (1)

Kalinka3
Kalinka3 25-06-2013 15:09

zaburzenia snu

1

Też cierpiałam na zaburzenia snu, jednak szybko się tego stwora pozbylam. Wszystko się zaczelo od tego ze przeprowadzilam się z Anglii do Polski, no i pojawily się problemy z zasypianiem. W aptece dostalam lek melatonina... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze