Szukaj

Lekarstwo na katar… szkodliwe dla serca?

Podziel się
Komentarze0

Szpital uniwersytecki w Tuluzie (CHU de Touluse) ostrzega przed lekami na przeziębienie. Mogą one okazać się niebezpieczne dla układu sercowo-naczyniowego. Każdej zimy apteki wypełnione są kolorowymi pudełkami lekarstw na przeziębienie – klasycznego sposobu do walki z rinowirusami, gnębiącymi nas dwa, a nawet trzy razy do roku. Tymczasem specjaliści alarmują, że pseudoefedryna występująca w tych produktach może przyczynić się do zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego.Powoduje ona wazokonstrykcję – doprowadza do zwężenia światła naczyń krwionośnych, czego konsekwencją jest zmuszenie serca do wzmożonego wysiłku oraz wzrost zapotrzebowania na tlen.

W efekcie prowadzi to do podniesienia ciśnienia krwi, zwiększając tym samym ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

W związku z tym specjaliści z wydziału farmakoterapii CHU de Touluse, zarządzanego przez profesora Jean-Louis Montastruc, ostrzegają przed stosowaniem tych lekarstw.


Eksperci zakazali już przyjmowania innych środków wazokonstrykcyjnych, które zawierają fenylopropanoloaminę, ale używanie pseudoefedryny jest wciąż dozwolone. Choć te lekarstwa powodują wiele niebezpiecznych skutków ubocznych i co więcej, nigdy nie udowodniono ich skuteczności, wciąż są w sprzedaży bez recepty.

Należy zatem być świadomym zagrożenia oraz faktu, że środki wazokonstrykcyjne zmniejszają efekt zatkanego nosa, ale nie leczą przeziębienia i nie skracają czasu choroby.

Komentarze do: Lekarstwo na katar… szkodliwe dla serca?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz