Szukaj

Hormony tarczycy pomocne w leczeniu kondycji serca

Podziel się
Komentarze1

Leczenie hormonami tarczycy, którym poddano szczury w czasie ataku serca, doprowadziło do znacznego zmniejszenia utraty komórek mięśniowych narządu i poprawy jego funkcji – wykazały najnowsze badania opublikowane przez zespół naukowców pod kierownictwem A. Martin Gerdes i Yue-Feng Chen z New York Institute of Technology College Osteopathic Medicine.Odkrycie zostało wzmocnione argumentacją badaczy, że hormon tarczycy może pomóc zmniejszyć uszkodzenia u ludzi z chorobami serca. Ponieważ hormony te są niedrogie, mogą przynieść znaczne oszczędności służbie zdrowia.

W badaniu finansowanym przez National Institutes of Health’s National Heart, Lung, Blood Institute i American Heart Association, naukowcy potraktowali szczury hormonami tarczycy po zawale serca i zbadali zmiany na poziomie komórkowym.

Leczenie trwało 8 tygodni, a po tym czasie zauważono znaczącą poprawę funkcji serca i zmniejszenie utraty komórek odpowiedzialnych za zdolność pompowania narządu.

Gerdes, który prowadził badania niewydolności serca przez 35 lat, skoncentrował się na dwóch głównych postaciach hormonów tarczycy, znanych również jako T3 i T4.


Dotychczasowe badania na zwierzętach pokazały, że zawał serca prowadzi do zmniejszenia poziomu T3 w sercu. Jednakże, poziom hormonów we krwi nie zawsze odzwierciedla niedobór w tkankach serca.

Chociaż poziomy T3 w tkankach mięśnia sercowego nie zostały zmierzone konkretnie w ludzkich sercach, dostępne dowody wskazują na tę samą co u szczurów stratę hormonów występującą po zawale mięśnia sercowego.

Wielu lekarzy sprzeciwia się leczeniu pacjentów z zastosowaniem hormonów tarczycy, głównie ze względu na potencjał wzrostu arytmii serca z przedawkowania.

Dlatego istnieje potrzeba przeprowadzenia większej ilości badań, aby ustalić, jaka forma, T3 lub T4, najlepiej działa u ludzi, oraz określić sposób monitorowania leczenia hormonalnego w sposób, który przywraca T3 bez zwiększenia w surowicy poziomu hormonów powyżej ich normy.

Badania dają możliwość lepszego przygotowania do przyszłych eksperymentów. Opracowano sposób leczenia u szczurów, który przywraca prawidłowy poziom T3 w tkankach serca, równocześnie utrzymując poziom hormonów we krwi w normalnym zakresie.

Pozostaje pytanie, jak na taki sposób leczenia zareaguje ludzki organizm.

Komentarze do: Hormony tarczycy pomocne w leczeniu kondycji serca (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze