Szukaj

Hormon na poprawę pamięci

Podziel się
Komentarze0

Na podstawie badań przeprowadzonych na szczurach, badacze amerykańscy odkryli rolę, jeszcze nieznaną, hormonu IGF-II w funkcjonowaniu pamięci. Według badania ostatnio opublikowanego w przeglądzie Nature, hormon IGF-II (Insuline-like Growth Factor) miałby zdolność stymulowania naszej pamięci oraz sprzyjałby jej utrwalaniu.Aż do tej pory proteina ta była bardziej znana ze swej roli, jaką pełni dla rozwoju oraz dla wzrostu płodu. Ale naukowcy amerykańscy spostrzegli również, iż hormon ten bierze udział także w procesie utrwalania pamięci, a bardziej precyzyjnie – pojawia się w strefie mózgu związanej z pamięcią epizodyczną.

Aby dojść do takiego odkrycia, badacze amerykańscy przestudiowali zachowania szczurów oraz ilość hormonu IGF-II obecnego w ich hipokampie, na podstawie ćwiczeń odwołujących się do funkcjonowania pamięci.

Później, naukowcy wprowadzili do organizmów szczurów pewną substancję, która miała zablokować działanie tego hormonu, zanim kazali gryzoniom jeszcze kilka razy powtórzyć ćwiczenia. Szczury wtedy stały się bardzo wyraźnie niezdolne do zapamiętywania nowych informacji.


Jest mało czynników, które mają właściwość wzmacniania pamięci. O wiele łatwiej jest ją zakłócać, niż ją wspomagać i stymulować, mówi profesor C. Albertini, który kierował tą ekipą badawczą.

Odkrycie to jest tym ważniejsze, ponieważ hormon IGF-II ma zdolność polepszania pamięci, a naukowcom udało się stwierdzić, że działanie to jest w dodatku długoterminowe. Dlatego też, mimo, że mechanizm działania tego hormonu pozostaje jeszcze na razie nieznany, rezultaty te mogą przynieść nowe metody terapii zaburzeń dotyczących pamięci, takich jak różnego rodzaju demecje albo nawet choroba Alzheimera.

Jeśli chodzi o kliniczne zastosowanie hormonu IGF-II, może on przedstawiać sobą prawdziwe korzyści dla pacjentów, podkreśla z mocą profesor Albertini.

W rzeczywistości, ten typ hormonów krąży swobodnie w organizmie i bardzo łatwo może dotrzeć do mózgu. Możemy więc, być może, rozważać sposoby jego podawania, równie łatwe co zastrzyki donosowe, jeśli te potwierdzą swoją skuteczność w przebiegu przyszłych badań.

Komentarze do: Hormon na poprawę pamięci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz