Szukaj

Niedobór witaminy D jest negatywnym zjawiskiem u pacjentów po operacji tarczycy

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania naukowców z Henry Ford Hospital w Detroit, sugerują, że pacjenci z niedoborem witaminy D, którzy poddawani są operacji tyroidektomi, czyli usunięcia tarczycy, mają potencjalnie większe ryzyko obniżenia poziomu wapnia we krwi tuż po zabiegu.

Wśród pacjentów w badaniu naukowców z Henry Ford, 40% z nich miało niski poziom witaminy D przed operacją. Osoby, które miały niedobór najczęściej były powyżej 50. roku życia. Badania obejmowały wiele ras, a w tym między innymi Afroamerykanów, Latynosów i innych pacjentów, którzy poddawani byli zabiegom chirurgicznym, które polegały na całkowitym usunięciu tarczycy.

- Problem niedoboru witaminy D u pacjentów poddawanych operacji, może potencjalnie wpłynąć na opiekę pacjenta w czasie operacji i zarządzania poziomem jego wapnia po operacji - mówi główny autor badania, Hamad Chaudhary z Kliniki Otolaryngologii.

W ciągu ostatniej dekady, niedobór witaminy D stanowił podmiot wielu badań, tak samo jak sama witamina D. Wiadomo, że niedobór tej witaminy może powodować liczne problemy oraz choroby przewlekłe, układu krążenia czy nawet nowotwory.

Zobacz również:

Istotnym aspektem, który powodować może niedobór tej witaminy, jest hipokalcemia, czyli niskie stężenie wapnia, mogące wystąpić po operacji tarczycy. W zależności od czasu trwania, nasilenia i wystąpienia, hipokalcemia może przebiegać bezobjawowo lub wywołać zaburzenia zagrażające życiu.

Suplementacja witaminy D przed operacją u pacjentów z nadycznnością tarczycy jest łatwa i niedroga, a to zapewnia im bezpieczną operację. Badanie Henry Fort Hospital, trwało od stycznia 2013 roku do grudnia tego samego roku i obejmowało 110 osób, które przeszły zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu tarczycy. Wszyscy pacjenci operowani byli przez dr Singer.

Wśród uczestników oceniano poziom witaminy D po operacji. Osoby, których poziom był niższy, częściej ulegali infekcjom lub złośliwym chorobom, niż osoby, których poziom witaminy D był w normie. Z wszystkich uczestników, aż 40% posiadało niedobór witaminy, który również występuje w ogólnej skali, również w znacznej ilości. Najważniejsza jest suplementacja, nie jest droga a przynosi dobre rezultaty.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Niedobór witaminy D jest negatywnym zjawiskiem u pacjentów po operacji tarczycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz