Szukaj

Niedobór witaminy D jest negatywnym zjawiskiem u pacjentów po operacji tarczycy

Podziel się
Komentarze1

Nowe badania naukowców z Henry Ford Hospital w Detroit, sugerują, że pacjenci z niedoborem witaminy D, którzy poddawani są operacji tyroidektomi, czyli usunięcia tarczycy, mają potencjalnie większe ryzyko obniżenia poziomu wapnia we krwi tuż po zabiegu.

Wśród pacjentów w badaniu naukowców z Henry Ford, 40% z nich miało niski poziom witaminy D przed operacją. Osoby, które miały niedobór najczęściej były powyżej 50. roku życia. Badania obejmowały wiele ras, a w tym między innymi Afroamerykanów, Latynosów i innych pacjentów, którzy poddawani byli zabiegom chirurgicznym, które polegały na całkowitym usunięciu tarczycy.

- Problem niedoboru witaminy D u pacjentów poddawanych operacji, może potencjalnie wpłynąć na opiekę pacjenta w czasie operacji i zarządzania poziomem jego wapnia po operacji - mówi główny autor badania, Hamad Chaudhary z Kliniki Otolaryngologii.

W ciągu ostatniej dekady, niedobór witaminy D stanowił podmiot wielu badań, tak samo jak sama witamina D. Wiadomo, że niedobór tej witaminy może powodować liczne problemy oraz choroby przewlekłe, układu krążenia czy nawet nowotwory.

Istotnym aspektem, który powodować może niedobór tej witaminy, jest hipokalcemia, czyli niskie stężenie wapnia, mogące wystąpić po operacji tarczycy. W zależności od czasu trwania, nasilenia i wystąpienia, hipokalcemia może przebiegać bezobjawowo lub wywołać zaburzenia zagrażające życiu.

Suplementacja witaminy D przed operacją u pacjentów z nadycznnością tarczycy jest łatwa i niedroga, a to zapewnia im bezpieczną operację. Badanie Henry Fort Hospital, trwało od stycznia 2013 roku do grudnia tego samego roku i obejmowało 110 osób, które przeszły zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu tarczycy. Wszyscy pacjenci operowani byli przez dr Singer.

Wśród uczestników oceniano poziom witaminy D po operacji. Osoby, których poziom był niższy, częściej ulegali infekcjom lub złośliwym chorobom, niż osoby, których poziom witaminy D był w normie. Z wszystkich uczestników, aż 40% posiadało niedobór witaminy, który również występuje w ogólnej skali, również w znacznej ilości. Najważniejsza jest suplementacja, nie jest droga a przynosi dobre rezultaty.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Niedobór witaminy D jest negatywnym zjawiskiem u pacjentów po operacji tarczycy (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze